Australian Open: Stefanos Tsitsipas i Matteo Berrettini dali pokaz. Thanasi Kokkinakis wygrał pierwszy mecz po chorobie

Stefanos Tsitsipas oddał cztery gemy Gillesowi Simonowi w meczu I rundy rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne wielkoszlemowego Australian Open 2021. W 1/32 finału Grek zmierzy się z Thanasim Kokkinakisem, który wrócił do gry po mononukleozie.

Marcin Motyka
Stefanos Tsitsipas PAP/EPA / DEAN LEWINS / Na zdjęciu: Stefanos Tsitsipas
Na zakończenie drugiego dnia Australian Open 2021 doszło do meczu tenisistów z dwóch pokoleń - 22-letni Stefanos Tsitsipas zmierzył się z 36-letnim Gillesem Simonem. Pojedynek był rozgrywany pod dyktando młodszego Greka, który na tle defensywnie nastawionego Francuza wyglądał niczym zawodnik z innej galaktyki. Ofensywnie usposobiony, posyłający wspaniałe zagrania z głębi kortu Tsitsipas nie dał szans rywalowi i w 92 minuty zwyciężył 6:1, 6:2, 6:1.

- Nie spodziewałem się, że tak to będzie wyglądać. Rozegrałem bardzo dobry mecz - mówił w pomeczowym wywiadzie na korcie Tsitsipas (we wtorek jeden as, 25 zagrań kończących i siedem przełamań), który w II rundzie zmierzy się z Thanasim Kokkinakisem. - Znamy się i często razem trenujemy. Jest groźnym rywalem, jeśli nie dokuczają mu problemy zdrowotne. Spodziewam się walki i będę chciał pokazać się z jak najlepszej strony - powiedział o najbliższym meczu.

Aktualnie 267. w rankingu ATP Kokkinakis, u którego w zeszłym roku zdiagnozowano mononukleozę, we wtorek okazał się lepszy od Soona Woo Kwona i wygrał pierwszy mecz w głównym cyklu od sierpnia 2019. - W trzecim secie, gdy usłyszałem wiwaty kibiców, zacząłem drżeć. Byłem w dużych emocjach. Możliwość ponownej gry przed publicznością kosztowała mnie wiele pracy i bólu - przyznał Australijczyk.

Z bardzo dobrej strony na inaugurację występów w Australian Open 2021 pokazał się też Matteo Berrettini. Włoch zaserwował 14 asów, posłał 45 uderzeń wygrywających, uzyskał dwa breaki i pokonał 7:6(9), 7:5, 6:3 Kevina Andersona. Kolejnym rywalem rozstawionego z numerem dziewiątym Berrettiniego będzie Tomas Machac. Czech wyeliminował Mario Vilellę.

Bez straty seta do 1/32 finału awansował także Fabio Fognini. Włoch, turniejowa "16", wygrał 6:4, 6:2, 6:3 z Pierre'em-Huguesem Herbertem, a jego następnym przeciwnikiem został rodak, Salvatore Caruso. Z kolei rozstawiony z numerem 24. Casper Ruud zmierzył się we wtorek z Jordanem Thompsonem, który skreczował w trzecim secie. Norweg w II rundzie stanie naprzeciw Tommy'ego Paula.

W brytyjskim starciu Cameron Norrie w czterech setach okazał się lepszy od rozstawionego z numerem 30. Daniela Evansa i w II rundzie zagra z Romanem Safiullinem. Rosjanin odprawił z kwitkiem Ilję Iwaszkę. Niepokonany od 15 meczów Danił Miedwiediew o awans do 1/16 finału powalczy z Roberto Carballesem. Hiszpan ograł 7:5, 3:6, 6:2, 6:3 Attilę Balazsa.

Casper Ruud (Norwegia, 24) - Jordan Thompson (Australia) 6:3, 6:2, 2:1 i krecz
Cameron Norrie (Wielka Brytania) - Daniel Evans (Wielka Brytania, 30) 6:4, 4:6, 6:4, 7:5
Roberto Carballes (Hiszpania) - Attila Balazs (Węgry) 7:5, 3:6, 6:2, 6:3
Roman Safiullin (Rosja, Q) - Ilja Iwaszka (Białoruś) 6:4, 6:3, 6:4
Tomas Machac (Czechy, Q) - Mario Vilella Martinez (Hiszpania, Q) 6:7(5), 7:5, 6:0, 3:0 i krecz
Thanasi Kokkinakis (Australia, WC) - Soon Woo Kwon (Korea Południowa) 6:4, 6:1, 6:1