Tenis. Australian Open: Dominic Thiem i Nick Kyrgios stworzyli wielkie widowisko. Austriak odrobił stratę dwóch setów

Dominic Thiem po znakomitym widowisku pokonał Nicka Kyrgiosa w III rundzie rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne wielkoszlemowego Australian Open 2021. Austriak zwyciężył, choć przegrywał 0-2 w setach.

Marcin Motyka
Dominic Thiem PAP/EPA / DAVE HUNT / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Na kilka godzin przed wprowadzeniem lockdownu w Melbourne miejscowi sympatycy tenisa tłumnie przyszli na John Cain Arena, by oglądać mecz swojego ulubieńca, Nicka Kyrgiosa. Reprezentant gospodarzy w III rundzie Australian Open 2021 zmierzył się z Dominikiem Thiemem. Fani na trybunach byli świadkami wspaniałego spektaklu. Niewiele zabrakło, by mogli też świętować wygraną Kyrgiosa, lecz tenisista z Canberry, mimo prowadzenia 2-0 w setach, przegrał 6:4, 6:4, 3:6, 4:6, 4:6.

Wspaniały spektakl

Kyrgios od początku meczu ruszył do ataku i już w gemie otwarcia wywalczył przełamanie. Ta przewaga wystarczyła mu do wygrania pierwszego seta. W drugiej partii decydujący cios zadał w końcówce, gdy przy stanie 4:4 wywalczył przełamanie, korzystając z forhendowego błędu przeciwnika.

Niesiony dopingiem publiczności Australijczyk rozgrywał fantastyczne spotkanie. Na jego tle Thiem wyglądał na przygaszonego. Ale Austriak nie miał zamiaru poddawać się bez walki. Wzniósł się na wyższy poziom i wygrał dwa kolejny sety, doprowadzając do remisu w meczu.

Publiczność na trybunach była w euforycznym nastroju, Kyrgios na korcie robił, co mógł, ale ostatecznie to wyżej notowany Thiem zakończył pojedynek jako zwycięzca. Rozstrzygający moment nastąpił w siódmym gemie piątego seta, kiedy to Austriak przy break poincie posłał głęboki return, po którym Australijczyk trafił z forhendu w siatkę. Dzięki temu tenisista z Wiener-Neustadt wyszedł na prowadzenie 4:3, po czym podwyższył na 5:3, a po chwili zakończył mecz spektakularnym bekhendem.

Spotkanie trwało trzy godziny i 21 minut. W tym czasie Thiem zaserwował 14 asów, dwukrotnie został przełamany, uzyskał trzy breaki, posłał 57 zagrań kończących i popełnił 28 niewymuszonych błędów. Z kolei Kyrgiosowi zapisano 25 asów, 52 uderzeń wygrywających oraz 47 pomyłek własnych.

Thiem czwarty raz w karierze wygrał mecz, w którym przegrywał 0-2 w setach. Po raz 15. doszedł do IV rundy turnieju wielkoszlemowego i jest pod tym względem najlepszym austriackim singlistą w historii. O ćwierćfinał powalczy w niedzielę z Grigorem Dimitrowem.

Auger-Aliassime, Karacew i Lajović z najlepszymi wynikami w Melbourne

W kanadyjskim starciu oznaczony numerem 20. Felix Auger-Aliassime pokonał 7:5, 7:5, 6:3 Denisa Shapovalova, turniejową "11". W swoim drugim w karierze występie w 1/8 finału imprezy Wielkiego Szlema 20-latek z Montrealu zmierzy się z Asłanem Karacewem. Rosjanin, wielkoszlemowy debiutant, w piątek w znakomitym stylu wyeliminował rozstawionego z numerem ósmym Diego Schwartzmana.

Alexander Zverev w IV rundzie zmierzy się z Dusanem Lajoviciem. Oznaczony "23" Serb pokonał 6:7(6), 7:5, 6:1, 6:4 Pedro Martineza i po raz pierwszy znalazł się w 1/8 finału turnieju w Melbourne.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 71,5 mln dolarów australijskich
piątek, 12 lutego

III runda gry pojedynczej:

Dominic Thiem (Austria, 3) - Nick Kyrgios (Australia) 4:6, 4:6, 6:3, 6:4, 6:4
Felix Auger-Aliassime (Kanada, 20) - Denis Shapovalov (Kanada, 11) 7:5, 7:5, 6:3
Dusan Lajović (Serbia, 23) - Pedro Martinez (Hiszpania) 6:7(6), 7:5, 6:1, 6:4
Asłan Karacew (Rosja, Q) - Diego Schwartzman (Argentyna, 8) 6:3, 6:3, 6:3