Męczarnie Elise Mertens. Garbine Muguruza nie uniknęła problemów

Belgijka Elise Mertens miała zmierzyć się z Francuzką Fioną Ferro, ale męczyła się z tenisistką z eliminacji w turnieju WTA 1000 w Dubaju. Niełatwy mecz ma za sobą Hiszpanka Garbine Muguruza.

Elise Mertens PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Elise Mertens
Pierwsza rywalka sprawiła Elise Mertens (WTA 18) duże problemy w imprezie w Dubaju. Miała zmierzyć się z Fioną Ferro, ale Francuzka wycofała się. Do głównej drabinki weszła Wiktoria Tomowa (WTA 140) i stawiła faworytce zażarty opór. Belgijka zwyciężyła Bułgarkę 4:6, 6:2, 6:4. W trwającym dwie godziny i 34 minuty meczu Mertens zamieniła na przełamanie osiem z dziewięciu szans.

W sobotę Garbine Muguruza (WTA 16) uległa Petrze Kvitovej w finale turnieju w Dosze. Hiszpanka przeniosła się do Dubaju i w poniedziałek rozegrała pierwszy mecz. Była liderka rankingu wróciła z 3:5 w drugim secie i pokonała 6:3, 7:5 Irinę-Camelię Begu (WTA 73). W ciągu 96 minut Muguruza wykorzystała pięć z 13 break pointów.

Kolejną rywalką Muguruzy będzie Amanda Anisimova (WTA 32), która w 52 minuty wygrała 6:2, 6:2 z Aną Konjuh (WTA 401). Amerykanka zdobyła 23 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła trzy break pointy, a sama na przełamanie zamieniła cztery z ośmiu szans. Chorwacka ćwierćfinalistka US Open 2016 wraca po problemach zdrowotnych. Był to jej pierwszy występ w głównym cyklu od lutego 2019 roku (Budapeszt).

Jelena Ostapenko (WTA 51) pokonała 6:3, 6:3 Patricię Marię Tig (WTA 61). W ciągu 79 minut Łotyszka zniwelowała dziewięć z 12 break pointów, a sama wykorzystała sześć z 10 szans na przełamanie. Tereza Martincova (WTA 125) zwyciężyła 7:6(5), 6:7(6), 6:3 Kristynę Pliskovą (WTA 75). Niżej notowana Czeszka nie miała piłki meczowej w drugim secie, ale w tie breaku prawie wyszła z niemal beznadziejnej sytuacji. Obroniła trzy piłki setowe i z 0-5 wyrównała na 6-6. Dwa kolejne punkty wywalczyła Pliskova. W decydującej odsłonie było jedno przełamanie, które Martincova uzyskała na 4:2.

Shelby Rogers (WTA 49) wygrała 7:6(4), 6:2 z Kaią Kanepi (WTA 62). W pierwszym secie Estonka z 2:5 doprowadziła do tie breaka po obronie dwóch piłek setowych. W nim prowadziła 3-1, ale straciła sześć z siedmiu kolejnych punktów. W drugiej partii Kanepi z 0:2 wyrównała na 2:2, ale cztery kolejne gemy padły łupem Amerykanki. Następną przeciwniczką Rogers będzie Mertens.

Jil Teichmann (WTA 54) rozbiła 6:1, 6:2 Katarinę Zawacką (WTA 128). W ciągu 66 minut Szwajcarka zdobyła 22 z 25 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Nie musiała bronić żadnych break pointów, a sama spożytkowała cztery z ośmiu okazji na przełamanie. W II rundzie zmierzy się z Petrą Kvitovą.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Tereza Martincova (Czechy, Q) - Kristyna Pliskova (Czechy) 7:6(5), 6:7(6), 6:3

wolne losy: Elina Switolina (Ukraina, 1); Karolina Pliskova (Czechy, 2); Aryna Sabalenka (Białoruś, 3); Petra Kvitova (Czechy, 4); Kiki Bertens (Holandia, 5); Belinda Bencić (Szwajcaria, 6); Martina Trevisan (Włochy, LL); Iga Świątek (Polska, 8)

Iga Świątek zaskoczyła dziennikarkę. "Moje największe marzenie nie jest związane z tenisem"
Ranking WTA: Iga Świątek ciągle wysoko. Dobre wieści dla Urszuli Radwańskiej

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Garbine Muguruza awansuje do III rundy turnieju w Dubaju?