Kacper Żuk zatrzymany w Splicie. Polacy bez tytułu

Kacper Żuk nie awansował do drugiego z rzędu finału zawodów rangi ATP Challenger Tour. Na kortach ziemnych w chorwackim Splicie o krok od zdobycia tytułu w deblu byli Szymon Walków i Jan Zieliński.

Rafał Smoliński
Kacper Żuk Materiały prasowe / LOTOS PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Kacper Żuk
W sobotnim półfinale Kacper Żuk (ATP 221) spotkał się z doświadczonym Blazem Kavciciem (ATP 238). Polak w ostatniej chwili uniknął eliminacji i dostał się do turnieju głównego, w którym wygrał trzy mecze. Natomiast Słoweniec przeszedł przez dwustopniowe kwalifikacje, a następnie pokonał także trzech rywali w głównej drabince.

Kavcić ma 34 lata i ogromne doświadczenie, dlatego młodszy od niego o 12 lat Żuk mógł się spodziewać trudnej przeprawy. Tymczasem w pierwszym secie pochodzący z Nowego Dworu Mazowieckiego tenisista spisał się znakomicie. Wywalczył przełamania w pierwszym i piątym gemie, dzięki czemu pewnie zamknął partię otwarcia wynikiem 6:2.

Słoweniec nie przejął się tym niepowodzeniem. W drugim secie miał inicjatywę na korcie i szybko wyszedł na 4:0. Pomagał mu Żuk, który popełniał błędy w wymianach, przez co dwukrotnie stracił serwis. Polakowi udało się odrobić co prawda jednego breaka, ale rywal nie pozwolił na więcej. W dziewiątym gemie zwieńczył tę część pojedynku rezultatem 6:3.

Decydujący set nie rozpoczął się po myśli naszego reprezentanta. Cierpliwie grający Kavcić wygrał kilka wymian i przełamał już w gemie otwarcia. Od tego momentu kontrolował sytuację, a swoją przewagę potwierdził jeszcze breakiem w piątym gemie. Po 104 minutach kwalifikant ze Słowenii zwyciężył ostatecznie 2:6, 6:3, 6:2.

Żuk nie wywalczył na chorwackiej mączce finału zawodów rangi ATP Challenger Tour (nie powtórzy marcowego rezultatu z Petersburga), ale i tak ma powody do zadowolenia. 29 punktów pozwoli mu awansować w rankingu ATP w okolice 210-215. pozycji (najwyższej w karierze). Natomiast zwycięski Kavcić zagra w niedzielę o tytuł ze swoim rodakiem Blazem Rolą (ATP 165), z którym ma bilans 3-0 na zawodowych kortach.

W turnieju debla o tytuł wywalczyli Szymon Walków i Jan Zieliński. Polacy przegrali jednak w sobotnim finale z najwyżej rozstawioną kazachską parą Andriej Gołubiew i Ołeksandr Niedowiesow 5:7, 7:6(5), 5-10. Za występ w Splicie otrzymają po 48 punktów do rankingu deblistów oraz czek na sumę 1550 euro do podziału.

Split Open, Split (Chorwacja)
ATP Challenger Tour, kort ziemny, pula nagród 44,8 tys. euro
sobota, 10 kwietnia

półfinał gry pojedynczej:

Blaz Kavcić (Słowenia) - Kacper Żuk (Polska, Alt) 2:6, 6:3, 6:2

finał gry podwójnej:

Andriej Gołubiew (Kazachstan, 1) / Ołeksandr Niedowiesow (Kazachstan, 1) - Szymon Walków (Polska) / Jan Zieliński (Polska) 7:5, 6:7(5), 10-5