ATP Monte Carlo: trzysetówki na inaugurację turnieju. Kontuzja Gaela Monfilsa

David Goffin i Jordan Thompson zostali pierwszymi zwycięzcami meczów głównej drabinki zawodów Rolex Monte-Carlo Masters 2021. Jeszcze przed startem rywalizacji z powodu kontuzji zrezygnował z gry Gael Monfils.
Rafał Smoliński
David Goffin Getty Images / Alexander Hassenstein / Na zdjęciu: David Goffin

W pierwszym pojedynku prestiżowej imprezy na ceglanej mączce w Monte Carlo zmierzyli się rozstawiony z 11. numerem David Goffin i Marin Cilić. Było to ich dziewiąte spotkanie w głównym cyklu i pewne było, że po niedzielnym meczu jeden z nich obejmie prowadzenie w tej rywalizacji.

Obraz meczu nie zaskoczył. Chorwat starał się grać agresywnie, ale więcej piłek zepsuł (52), niż skończył (38). Belg ciężko pracował w defensywie i potrafił groźnie skontrować (miał 19 wygrywających uderzeń i 20 pomyłek). W partii otwarcia Cilić przełamał jako pierwszy i prowadził 3:0. Goffin jednak wyrównał na po 3, a następnie uniknął straty serwisu w ósmym gemie. 30-latek zdobył kluczowego breaka przed zmianą stron, po czym zamknął premierową odsłonę wynikiem 6:4.

Do zwrotu akcji doszło także w drugim secie, w którym Goffin przełamał na 2:1. Wówczas Cilić wyraźnie się odrodził i zdobył cztery gemy z rzędu, co pomogło mu w wyrównaniu stanu pojedynku. Decydująca partia nie poszła jednak po myśli 32-letniego Chorwata. Belg wygrał bardzo ważnego drugiego gema i potem całkowicie panował na korcie. Po dwóch godzinach i 11 minutach zwyciężył ostatecznie 6:4, 3:6, 6:0. Jego kolejnym rywalem będzie kwalifikant - Włoch Marco Cecchinato lub Niemiec Dominik Koepfer.

W drugim niedzielnym pojedynku również były emocje. W partii otwarcia Jordan Thompson okazał się lepszy od Benoita Paire'a o jedno przełamanie. Australijczyk nie był jednak w stanie zakończyć spotkania w dwóch setach, bo tie break padł łupem Francuza. W decydującej odsłonie obaj mieli przewagę przełamania, lecz szybko tracili prowadzenie. Rozstrzygający okazał się tie break i to tenisista z Antypodów zwyciężył w całym meczu 6:4, 6:7(3), 7:6(5). Po raz drugi okazał się lepszy od Paire'a na mączce, bowiem w 2017 roku wygrał trzysetową batalię w Lyonie. Na drodze Thompsona w II rundzie stanie broniący tytułu Włoch Fabio Fognini lub Serb Miomir Kecmanović.

Jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji ze startu w Monte Carlo zrezygnował Gael Monfils. Francuz poinformował w mediach społecznościowych, że doznał kontuzji łydki i czeka go rehabilitacja. W wyniku jego rezygnacji do głównej drabinki dostał się "szczęśliwy przegrany" z eliminacji, Hiszpan Pedro Martinez.

Rolex Monte-Carlo Masters, Monte Carlo (Monako)