ATP Barcelona: Rafael Nadal znów stracił seta. Teraz na jego drodze stanie leworęczny Brytyjczyk

Rafael Nadal znów miał problemy na kortach ziemnych w Barcelonie, ale zdołał awansować do ćwierćfinału imprezy rangi ATP 500. Hiszpan kontynuuje starania o 12. tytuł na katalońskiej mączce.

Rafał Smoliński
Rafael Nadal PAP/EPA / Alejandro Garcia / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Najwyżej rozstawiony w Barcelonie Rafael Nadal po raz 14. zmierzył się z Keiem Nishikorim w głównym cyklu. W 2016 roku obaj panowie spotkali się tutaj w finale, w którym tenisista z Majorki wygrał 6:4, 7:5. Po pięciu latach obaj trafili na siebie w III rundzie i nie była to łatwa przeprawa dla faworyta, choć początek Rafa miał znakomity.

W pierwszym secie Nadal zdominował Nishikoriego i trzykrotnie przełamał jego serwis. Jednak gdy w drugiej partii podanie Hiszpana nieco osłabło, a Japończyk uruchomił return, to ulubieniec gospodarzy znalazł się w opałach. Reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni przełamał w trzecim i siódmym gemie, dzięki czemu wygrał seta 6:2 i wyrównał stan rywalizacji.

Decydująca partia początkowo toczyła się pod dyktando Nishikoriego. Nadal z wielkim trudem utrzymał serwis ze stanu 0-40 w pierwszym gemie, a i po zmianie stron musiał bronić break pointa. Dopiero przy stanie 2:1 podniósł poziom swojej gry i wyczuł swoje szanse. Najpierw uzyskał przełamanie w czwartym gemie, a na koniec dołożył jeszcze breaka w ósmym.

Po trzysetowym spotkaniu Nadal pokonał Nishikoriego 6:0, 2:6, 6:2 i poprawił na 12-2 bilans spotkań z Japończykiem. W czwartek skończył 21 piłek i miał 17 niewymuszonych błędów. Jego rywal zanotował 22 wygrywające uderzenia i 25 pomyłek. Hiszpan zameldował się w ćwierćfinale i ciągle ma szansę na 12. trofeum w Barcelonie.

W piątkowym pojedynku przeciwnikiem Nadala będzie Cameron Norrie. Brytyjczyk skorzystał w czwartek na problemach zdrowotnych Belga Davida Goffina, który skreczował przy stanie 6:0, 3:5. Mieszkający w Londynie leworęczny tenisista grał już w tym roku z utytułowanym Hiszpanem. W III rundzie wielkoszlemowego Australian Open 2021 uległ Rafie 5:7, 2:6, 5:7.

Ostatnią parę ćwierćfinałową tworzą Diego Schwartzman i Pablo Carreno, którzy w czwartek nie mieli żadnych problemów z odniesieniem zwycięstw. Rozstawiony z "czwórką" Argentyńczyk pokonał Francuza Corentina Mouteta 6:4, 6:2. Natomiast grający z szóstym numerem Hiszpan wygrał ze swoim rodakiem Bernabe Zapatą Mirallesem 6:3, 6:4.

Barcelona Open Banc Sabadell, Barcelona (Hiszpania)