ATP Madryt: Rafael Nadal udzielił lekcji kolejnemu młodzieńcowi. Danił Miedwiediew i Andriej Rublow odpadli

Rafael Nadal w dwóch setach pokonał 21-letniego Alexeia Popyrina i 15. raz w karierze awansował do ćwierćfinału turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie. Odpadli wysoko rozstawieni Rosjanie - Danił Miedwiediew i Andriej Rublow.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / RODRIGO JIMENEZ / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Rafael Nadal w turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie jak dotąd pełni rolę profesora udzielającego srogich lekcji gry na mączce młodszym rywalom. Po tym, jak w środę pokonał obchodzącego tego dnia 18. urodziny Carlosa Alcaraza, w czwartkowym spotkaniu III rundy wygrał 6:3, 6:3 z innym utalentowanym graczem, 21-letnim Alexeiem Popyrinem.

Nadal szybko zaznaczył, kto tego popołudnia będzie rządził na korcie i po kilkunastu minutach objął prowadzenie 4:1 z dwoma przełamaniami. Wówczas przytrafił mu się słabszy moment, gdy stracił dwa gemy z rzędu, ale wrócił na właściwe tory i wygrał pierwszego seta. W drugiej partii Hiszpan błyskawicznie pozbawił złudzeń swojego rywala - odebrał mu serwis i wyszedł na 3:0.

Popyrin starał się, ale nie miał argumentów. W dłuższych wymianach był bezradny, a gdy chciał skracać akcje, najczęściej popełniał błędy. Z kolei Nadal grał pewnie, spokojnie kontrolował przebieg rywalizacji i bez przeszkód doprowadził spotkanie do preferowanego przez siebie zakończenia.

- Nie było łatwo grać z takim rywalem, bo on każdą piłkę uderzał mocno, ale myślę, że wszystko robiłem dobrze. Jestem zadowolony. To dla mnie ważne zwycięstwo - mówił, cytowany przez atptour.com, 34-latek z Majorki, który w ciągu 79 minut gry zapisał na swoim koncie jednego asa, cztery przełamania i 11 zagrań kończących.

Dla Nadala, pięciokrotnego zwycięzcy Mutua Madrid Open, to 15. awans do ćwierćfinału w 18. występie w tej imprezie. Następnym przeciwnikiem najwyżej rozstawionego Hiszpana będzie Daniel Evans bądź Alexander Zverev.

Danił Miedwiediew nie przepada za grą na kortach ziemnych. Przed startem turnieju w Madrycie powiedział, że chciałby wygrać choć jeden mecz. Ten cel zrealizował w środę, ogrywając Alejandro Davidovicha. Kolejnego zwycięstwa już nie odniósł. W czwartek oznaczony numerem drugim Rosjanin przegrał bowiem 4:6, 7:6(2), 1:6 z Cristianem Garinem.

Pokonując aktualnie trzeciego w rankingu ATP Miedwiediewa, Garin odniósł największą wygraną w karierze. Rozstawiony z "16" Chilijczyk (w czwartek sześć asów, trzy breaki i 29 uderzeń wygrywających) o półfinał powalczy z lepszym z pary Matteo Berrettini - Federico Delbonis.

Z Mutua Madrid Open 2021 odpadł także inny wysoko rozstawiony Rosjanin, Andriej Rublow. Moskwianin, turniejowa "szóstka", po ponad dwugodzinnej walce zwieńczonej tie breakiem decydującego seta okazał się słabszy od Johna Isnera. Amerykanin, który w czwartek zaserwował aż 29 asów, w 1/4 finału zmierzy się z Dominikiem Thiemem.