Kolejna sensacja w Paryżu wisiała w powietrzu. Greet Minnen napędziła strachu faworytce

Kolejna wielkoszlemowa mistrzyni była zagrożona odpadnięciem z Rolanda Garrosa 2021. Belgijka Greet Minnen była o krok od wyeliminowania czeskiej tenisistki, która dwa razy triumfowała w Wimbledonie.
Petra Kvitova PAP/EPA / Rodrigo Jimenez / Na zdjęciu: Petra Kvitova

Już na I rundzie występ w Rolandzie Garrosie 2021 zakończyła Andżelika Kerber. W niedzielę porażka groziła również innej wielkoszlemowej mistrzyni. Czeszka Petra Kvitova (WTA 12) obroniła piłkę meczową i zwyciężyła 6:7(3), 7:6(5), 6:1 Belgijkę Greet Minnen (WTA 125). W pierwszym secie Czeszka z 3:5 wyszła na 6:5, ale go przegrała. W drugiej partii sensacja wisiała na włosku. W 12. gemie Belgijka miała piłkę meczową, ale dwukrotna mistrzyni Wimbledonu uciekła przed porażką.

W drugim tie breaku Kvitova od 4-5 zdobyła trzy kolejne punkty. W trzeciej partii wiodła na korcie prym i jedynego gema straciła przy 5:0. Mecz trwał dwie godziny i 16 minut. Czeszka zdobyła 15 z 20 punktów przy siatce. Została przełamana trzy razy, a sama spożytkowała pięć z dziewięciu break pointów. Zanotowano jej 43 kończące uderzenia przy 44 niewymuszonych błędach (11 podwójnych). Minnen miała 17 piłek wygranych bezpośrednio i 27 pomyłek. Było to drugie spotkanie tych tenisistek w 2021 roku. W I rundzie Australian Open Kvitova wygrała w dwóch setach.

Kolejną rywalką dwukrotnej triumfatorki Wimbledonu będzie Jelena Wiesnina (WTA 1091), która rozbiła 6:1, 6:0 Olgę Goworcową (WTA 138). Rosjanka posłała sześć asów i zgarnęła 17 z 20 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Obroniła jeden break point, a sama wykorzystała sześć z dziewięciu okazji na przełamanie. Posłała 32 kończące uderzenia przy 10 niewymuszonych błędach. Goworcowa miała sześć piłek wygranych bezpośrednio i 11 pomyłek.

Wiesnina wróciła do zawodowego tenisa po przerwie macierzyńskiej. Jest to jej pierwszy wielkoszlemowy występ od Rolanda Garrosa 2018. Najlepszym singlowym rezultatem Rosjanki w imprezach tej rangi jest półfinał Wimbledonu 2016. W deblu zanotowała trzy triumfy (w sumie 18 w całym WTA Tour). Wywalczyła też złoty medal olimpijski w 2016 roku w Rio de Janeiro. Wszystkie te sukcesy odniosła wspólnie z rodaczką Jekateriną Makarową. Wiesnina jest byłą liderką rankingu deblowego. W singlu najwyżej była klasyfikowana na 13. pozycji. Zdobyła trzy tytuły, największy w Indian Wells (2017).

Kvitova w Rolandzie Garrosie dwa razy awansowała do półfinału (2012, 2020). Wiesnina w Paryżu najdalej doszła do III rundy. Dla Czeszki jest to 12., a Rosjanka notuje 13. występ w imprezie. Będzie to trzecie starcie tych tenisistek. W Madrycie (2016) i Petersburgu (2018) Kvitova nie straciła seta. Czeszka również ma w swoim dorobku olimpijski medal zdobyty w Rio de Janeiro, brązowy w singlu.

Jelena Rybakina (WTA 22) oddała podanie przy stanie 3:3, ale później zdobyła dziewięć z 10 kolejnych gemów. Kazaszka wygrała 6:4, 6:1 z Elsą Jacquemot (WTA 493). Anastazja Pawluczenkowa (WTA 32) pokonała 6:4, 6:0 Christinę McHale (WTA 95). Rosjanka obroniła cztery z pięciu break pointów i wykorzystała pięć z sześciu szans na przełamanie.