Szaleństwo w Paryżu! Kapitalna Magda Linette w pierwszym secie, liderka rankingu poddała się

Magda Linette pokazała kapitalny tenis w pierwszym secie i odniosła największe zwycięstwo w swojej karierze. Liderka rankingu poddała się i skreczowała w drugim secie w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie 2021.

Magda Linette Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Magda Linette
Mecze Igi Świątek oglądaj w CANAL+ oraz w serwisie canalplus.com
W czwartek w samo południe Magdę Linette czekało kosmiczne wyzwanie. Polka zmierzyła się z Ashleigh Barty w II rundzie Rolanda Garrosa. Australijka w Paryżu triumfowała w 2019 roku. W ubiegłym sezonie nie broniła tytułu, bo po wybuchu pandemii COVID-19 nie wzięła udziału w żadnym turnieju. Ponownego triumfu Barty nie będzie. Przy stanie 6:1, 2:2 od strony Linette liderka rankingu skreczowała, ale nie umniejsza to faktu, że poznanianka pokazała kapitalny tenis i odniosła największe zwycięstwo na zawodowych kortach.

Linette mecz rozpoczęła od małych problemów. W pierwszym gemie odparła break pointa wygrywającym serwisem. Polka chciała pokazać urozmaicony tenis. Zmieniała kierunki i rytm, nie unikała grania slajsów i skrótów. Starała się jak najlepiej wykorzystywać geometrię kortu. Barty była bardzo nierównomierna. Popełniła dwa podwójne błędy, miała kłopoty z celnością swoich zagrań. Linette mogła prowadzić 2:0, ale zabrakło jej zdecydowania przy trzech szansach na przełamanie.

Przełamanie wisiało w powietrzu i stało się faktem w czwartym gemie. Barty popełniła kolejny podwójny błąd, a przy break poincie wpakowała forhend w siatkę. Australijka była na korcie zagubiona, ale ale na taki stan rzeczy mocno pracowała Linette, która była aktywna, sprytna i niesłychanie rzetelna. Polka nie oddawała punktów za darmo, bardzo dobrze operowała forhendem po krosie, a bekhend również funkcjonował bez zakłóceń. Dobrze serwowała i returnowała, zaskakiwała rywalkę nie tylko mocnymi i precyzyjnymi piłkami, ale również slajsami.

Linette imponowała swobodą i czuciem piłki. Polka nie straciła animuszu nawet na moment i zachowała koncentrację do samego końca. Barty nie miała pomysłu na złamanie jej oporu. Nieudany slajs kosztował Australijkę stratę podania w szóstym gemie. Po chwili poznanianka bez trudów utrzymała serwis i seta zwieńczyła pięknym skrótem.

Po I secie Barty skorzystała z interwencji medycznej. Australijka w tym roku na kortach ziemnych grała bardzo dużo. Zdobyła tytuł w Stuttgarcie i zaliczyła finał w Madrycie. W Rzymie rozpoczęły się jej zdrowotne problemy. Skreczowała w ćwierćfinale z Cori Gauff z powodu kontuzji prawego ramienia. W Paryżu w I rundzie straciła seta z Bernardą Perą i walczyła z urazem lewego biodra.

Barty podjęła walkę w II partii, ale najwyraźniej nie czuła szansy na odwrócenie losów tego spotkania. Linette w dalszym ciągu znakomicie serwowała, a w wymianach była solidna i grała dojrzały tenis, agresywny i mądry. Przy stanie 2:2 Australijka podjęła decyzję, aby nie kontynuować gry. Podziękowała Polce przy siatce i udała się do szatni.

W ciągu 48 minut Linette zaserwowała cztery asy. Przy swoim podaniu zdobyła 42 z 55 punktów. Obroniła jeden break point, a sama wykorzystała dwie z siedmiu szans na przełamanie. Polka posłała 12 kończących uderzeń przy dziewięciu niewymuszonych błędach. Barty miała dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek.

Dla Linette był to 14. mecz z tenisistką z Top 10 rankingu i odniosła pierwsze zwycięstwo. Została też pierwszą Polką, która pokonała numer jeden na świecie w wielkoszlemowej imprezie i na korcie ziemnym.

Kolejną rywalką Linette będzie Tunezyjka Ons Jabeur. Mecz zostanie rozegrany w sobotę.