Demonstracja siły Barbory Krejcikovej w Pradze. Czeszki rządzą również w deblu

Barbora Krejcikova nie dała najmniejszych szans swojej rodaczce w finale turnieju WTA 250 w Pradze. Czeszka wywalczyła trzeci tytuł w 2021 roku.

Barbora Krejcikova Getty Images / Tim Clayton/Corbis / Na zdjęciu: Barbora Krejcikova
Barbora Krejcikova (WTA 13) przeszła jak burza przez turniej w Pradze. W pięciu meczach nie straciła seta. Największe problemy sprawiła jej w II rundzie Belgijka Ysaline Bonaventure, którą pokonała 7:6(2), 6:4. W niedzielnym finale Czeszka rozbiła 6:2, 6:0 swoją rodaczkę Terezę Martincovą (WTA 78).

W ciągu 65 minut Krejcikova zdobyła 23 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła cztery break pointy, a sama zamieniła na przełamanie pięć z dziewięciu szans. Mistrzyni Rolanda Garrosa wyrównała na 2-2 bilans meczów z Martincovą.

Dla Martincovej był to pierwszy finał w WTA Tour. Krejcikova wystąpiła w piątym singlowym finale, czwartym w 2021 roku. Zdobyła trzeci tytuł. Wcześniej w obecnym sezonie triumfowała w Strasburgu i Rolandzie Garrosie. Wygrała 22 z ostatnich 24 meczów. Jedynych porażek w tym czasie Krejcikova doznała z Igą Świątek w Rzymie (zmarnowała dwie piłki meczowe) i Ashleigh Barty w Wimbledonie, czyli późniejszymi mistrzyniami tych turniejów.

W niedzielę odbył się pierwszy od 2015 roku finał turnieju WTA z udziałem dwóch Czeszek. Sześć lat temu w New Haven Petra Kvitova pokonała Lucie Safarovą. W Pradze taka sytuacja wydarzyła się po raz trzeci. Radka Zrubakova wygrała z Kateriną Siskovą (1992), a Karolina Pliskova zwyciężyła Lucie Hradecką (2015).

Krejcikova wygrała turniej w Pradze jako szósta czeska singlistka. Dołączyła do Radki Zrubakovej (1992), Jany Novotnej (1998), Karoliny Pliskovej (2015), Lucie Safarovej (2016) i Petry Kvitovej (2018). Novotna, która w 2017 roku zmarła z powodu choroby nowotworowej, była trenerką Krejcikovej.

Reprezentantki gospodarzy zwyciężyły również w deblu. W finale Marie Bouzkova i Lucie Hradecka wygrały 7:6(3), 6:4 ze Słowaczką Viktoria Kuzmova i Serbką Niną Stojanović. W pierwszym secie Czeszki obroniły trzy piłki setowe przy stanie 3:5, 15-40. Zdobyły drugi tytuł w 2021 roku, po Birmingham.

Hradecka po raz trzeci została mistrzynią turnieju w Pradze. Pierwszy triumf odniosła w 2014 roku z Holenderką Michaellą Krajicek, gdy były to zawody ITF. W ubiegłym sezonie zwyciężyła wspólnie z Kristyną Pliskovą.

Livesport Prague Open, Praga (Czechy)
WTA 250, kort twardy, pula nagród 235,5 tys. dolarów
niedziela, 18 lipca

finał gry pojedynczej:

Barbora Krejcikova (Czechy, 2) - Tereza Martincova (Czechy, 8) 6:2, 6:0

finał gry podwójnej:

Marie Bouzkova (Czechy, 3) / Lucie Hradecka (Czechy, 3) - Viktoria Kuzmova (Słowacja, 1) - Nina Stojanović (Serbia, 1) 7:6(3), 6:4

Była dziewiąta rakieta świata zakończyła karierę. "18 pięknych lat, podczas których poświęciłam się tobie"

Czy Barbora Krejcikova zostanie liderką rankingu?