ATP Toronto: Danił Miedwiediew pokazał klasę. Amerykanie wciąż muszą czekać

Danił Miedwiediew wygrał rozgrywany na kortach twardych turniej ATP Masters 1000 w Toronto. W niedzielnym finale najwyżej rozstawiony Rosjanin w dwóch setach pokonał debiutanta w meczu o taką stawkę, Reilly'ego Opelkę.

Marcin Motyka
Danił Miedwiediew, mistrz National Bank Open 2021 PAP/EPA / WARREN TODA / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew, mistrz National Bank Open 2021
Amerykanie na swojego zwycięzcę turnieju rangi ATP Masters 1000 czekają od marca 2018 roku i triumfu Johna Isnera w Miami. W niedzielę to oczekiwanie mógł zakończyć Reilly Opelka, lecz zabrakło mu umiejętności. W finale imprezy w Toronto debiutujący w meczu o taką stawkę 23-latek z Michigan przegrał 4:6, 3:6 z faworyzowanym Daniłem Miedwiediewem.

Miedwiedew zagrał niemal identycznie jak w sobotnim półfinale z innym Amerykaninem, Isnerem. Przede wszystkim skutecznie serwował i grał bardzo pewnie z linii końcowej. Znakomicie także returnował, czym nie pozwalał Opelce na zdobywanie wielu punktów podaniem.

Ale początek nie był łatwy. Sygnałem ostrzegawczym dla Miedwiediewa okazał się piąty gem, w którym przegrywał 0-40. Pobudził go na tyle, że nie dość, że utrzymał serwis, to jeszcze po chwili sam po genialnym bekhendowym returnie przełamał rywala. Dzięki temu Rosjanin objął prowadzenie 3:2 i wygrał pierwszego seta 6:4.

W drugiej partii tenisista z Moskwy znów odebrał serwis Opelce i wyszedł na 3:1. Następnie utrzymywał własne podanie, aż w dziewiątym gemie wywalczył piłkę meczową. Wówczas doprowadził do wymiany, w której Amerykanin trafił z forhendu w siatkę.

Mecz trwał godzinę i 25 minut. W tym czasie Miedwiediew zaserwował sześć asów, ani razu nie został przełamany, wykorzystał cztery z siedmiu break pointów, posłał 16 zagrań kończących, popełnił 13 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 73 punkty, o 16 więcej od rywala. Z kolei Opelce zapisano osiem asów, 22 uderzenia wygrywające oraz 34 pomyłki własne

Dla 25-letniego Miedwiediewa to 12. w karierze tytuł w głównym cyklu, a czwarty rangi ATP Masters 1000. Za wygraną otrzyma 1000 punktów do rankingu ATP oraz ponad 370,2 tys. dolarów premii finansowej.

Opelka natomiast wystąpił w swoim trzecim finale na poziomie ATP Tour i poniósł pierwszą porażkę. Za udział w National Bank Open zainkasuje 600 "oczek", dzięki którym po raz pierwszy wejdzie do czołowej "30" rankingu, oraz 211 tys. dolarów.

W finale zmagań w deblu oznaczeni numerem trzecim Rajeev Ram i Joe Salisbury pokonali 6:3, 4:6, 10-3 najwyżej rozstawioną chorwacką parę Nikola Mektić / Mate Pavić i zdobyli czwarty wspólny tytuł, a pierwszy serii "1000". Ogółem dla 37-letniego Rama to 21. deblowe trofeum w głównym cyklu, a dla 29-letniego Salisbury'ego - szóste.

National Bank Open, Toronto (Kanada)
ATP Masters 1000, kort twardy, pula nagród 2,850 mln dolarów
niedziela, 15 sierpnia

finał gry pojedynczej:

Danił Miedwiediew (Rosja, 1) - Reilly Opelka (USA) 6:4, 6:3

finał gry podwójnej:

Rajeev Ram (USA, 3) / Joe Salisbury (Wielka Brytania, 3) - Nikola Mektić (Chorwacja, 1) / Mate Pavić (Chorwacja, 1) 6:3, 4:6, 10-3

Stefanos Tsitsipas odebrał lekcję. "Sprawy nie szły po mojej myśli"

Czy w tym sezonie Danił Miedwiediew zdobędzie kolejny tytuł rangi Masters 1000?