Magda Linette przetrwała szturm Francuzki. Polka z awansem w Ostrawie

Magda Linette była w drugim secie zagrożona, ale przetrwała szturm francuskiej tenisistki. Polka rozpoczęła występ w turnieju WTA 500 w Ostrawie.

Magda Linette Getty Images / Elsa / Na zdjęciu: Magda Linette
W poniedziałek w Ostrawie doszło do starcia tenisistek, które przeszły dwustopniowe kwalifikacje. Rywalką Magdy Linette (WTA 59) była Oceane Dodin (WTA 94), z którą zmierzyła się po raz drugi. W 2017 roku na trawie w Nottingham wygranej cieszyła się poznanianka. Tym razem Polka wróciła ze stanu 3:5 w drugim secie i pokonała Francuzkę 6:2, 7:6(3). Dodin może się pochwalić jednym triumfem w WTA Tour (Quebec City 2016).

Linette była w opałach w trzecim gemie I seta, ale wyszła z nich w świetnym stylu. Obroniła trzy break pointy, z czego dwa asami. Polka uspokoiła grę i przejęła inicjatywę na korcie. Popełniała bardzo mało błędów. Tymczasem Dodin była niecierpliwa i jej tenis był bardzo nierówny. Kluczowe rzeczy wydarzyły się w piątym i szóstym gemie. Najpierw Linette od 0-30 zdobyła cztery punkty, jeden kapitalnym wolejem grany tyłem do siatki. Po chwili zaliczyła przełamanie na 4:2 krosem forhendowym. Dodin nie podniosła się i jeszcze raz straciła serwis. Na zakończenie seta Francuzka popełniła podwójny błąd.

W II partii Dodin była na korcie solidniejsza. Lepiej zmieniała kierunki i przeprowadzała groźne ataki. Linette częściej była w defensywie i popełniała więcej błędów. W pierwszym gemie nie zdobyła nawet punktu i oddała podanie podwójnym błędem. Francuzka długo nie utrzymała przewagi przełamania. Podwójny błąd kosztował ją stratę serwisu. W piątym gemie Dodin była górą w bitwie na bekhendy i w ten sposób wykorzystała break pointa.

Dodin prowadziła 4:2, później 5:3, ale jej serwis w kluczowych momentach był zawodny. Linette nie miała poważniejszych wahań. Francuzka grała szarpany tenis, stać ją było na efektowne zagrania, ale zbyt często w jej poczynania wkradał się chaos. Dlatego Polka wybrnęła z opresji i zakończyła mecz w dwóch setach. W 10. gemie zaliczyła przełamanie minięciem bekhendowym. Dodin walczyła do końca i przy 5:6 obroniła cztery piłki meczowe. W tie breaku kontrolę przejęła Linette, która od 3-3 zdobyła cztery punkty. Mecz dobiegł końca, gdy Francuzka popełniła podwójny błąd.

W trwającym 89 minut meczu Linette zaserwowała 13 asów, a Dodin popełniła osiem podwójnych błędów. Polka obroniła cztery z sześciu break pointów i wykorzystała cztery z 10 szans na przełamanie. Naliczono jej 30 kończących uderzeń przy 17 niewymuszonych błędach. Francuzka miała 24 piłki wygrane bezpośrednio i 32 pomyłki.

Dla Linette jest to drugi występ w Ostrawie. W ubiegłym sezonie odpadła w I rundzie po porażce z Hiszpanką Sarą Sorribes. Kolejną rywalką Polki będzie rozstawiona z numerem siódmym Kazaszka Jelena Rybakina lub Rosjanka Weronika Kudermetowa.

J&T Banka Ostrava Open, Ostrawa (Czechy)