Portoroż szczęśliwy dla Jasmine Paolini. Pierwszy tytuł Włoszki

Słowenia okazała się szczęśliwa dla Jasmine Paolini. W Portorożu (WTA 250) Włoszka odniosła pierwszy singlowy triumf w głównym cyklu po zwycięstwie nad Amerykanką Alison Riske.

Jasmine Paolini Getty Images / Al Bello / Na zdjęciu: Jasmine Paolini
Turniej w Portorożu odbył się po raz pierwszy od 2010 roku. W finale doszło do starcia Jasmine Paolini (WTA 87) z rozstawioną z numerem trzecim Alison Riske (WTA 38). Mistrzynią została Włoszka, która pokonała Amerykankę 7:6(4), 6:2.

W pierwszym secie Riske prowadziła 5:2 z przewagą dwóch przełamań. Paolini odrobiła straty i była górą w tie breaku. W drugiej partii Amerykanka z 0:2 wyrównała na 2:2. Cztery kolejne gemy padły łupem Włoszki, która wykorzystała już pierwszą piłkę meczową.

W trwającym godzinę i 45 minut meczu Riske zdobyła tylko dziewięć z 27 punktów przy swoim drugim podaniu. Paolini została przełamana cztery razy, a sama wykorzystała sześć z 10 break pointów. Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

Paolini nigdy wcześniej nie grała w singlowym finale w głównym cyklu. W lipcu tego roku w Hamburgu Włoszka cieszyła się z deblowego triumf w parze ze Szwajcarką Jil Teichmann. Riske ma teraz bilans finałów 2-8. Tytuły Amerykanka zdobyła w Tiencinie (2014) i Den Bosch (2019).

W deblu najlepsze okazały się Anna Kalinska i Tereza Mihalikova, które zwyciężyły 4:6, 6:2, 12-10 Serbkę Aleksandrę Krunić i Holenderkę Lesley Pattinamę Kerkhove. W super tie breaku Rosjanka i Czeszka prowadziły już 9-4, by przy 9-10 obronić piłkę meczową. Dla Kalinskiej jest to drugi, a dla Mihalikovej pierwszy tytuł w WTA Tour.

Zavarovalnica Salva Portoroz, Portoroż (Słowenia)
WTA 250, kort twardy, pula nagród 235,24 tys. dolarów
niedziela, 19 września

finał gry pojedynczej:

Jasmine Paolini (Włochy) - Alison Riske (USA, 3) 7:6(4), 6:2

finał gry podwójnej:

Anna Kalinska (Rosja) / Tereza Mihalikova (Słowacja) - Aleksandra Krunić (Serbia, 2) / Lesley Pattinama Kerkhove (Holandia, 2) 4:6, 6:2, 12-10

Czy Jasmine Paolini awansuje do Top 20 rankingu?