Finał bez Czeszki. O tytuł powalczy Anett Kontaveit

Finał turnieju WTA 500 w Ostrawie odbędzie się bez udziału reprezentantki gospodarzy. O tytuł powalczy Estonka Anett Kontaveit.

Anett Kontaveit Getty Images / Adam Nurkiewicz / Na zdjęciu: Anett Kontaveit
W sobotę w Ostrawie zostały rozegrane półfinały. W pierwszym Maria Sakkari wyeliminowała Igę Świątek. Greczynka w finale czekała na zwyciężczynię meczu Petry Kvitovej (WTA 10) z Anett Kontaveit (WTA 30). Czeszka w pierwszym secie nie miała nic do powiedzenia i ostatecznie uległa Estonce 0:6, 4:6.

W pierwszej partii Kvitova trzy razy oddała podanie. Dwa gemy były zacięte, ale najważniejsze punkty padły łupem Kontaveit. O losach drugiego seta zadecydowało jedno przełamanie, które Estonka zaliczyła na 3:2. Spotkanie zakończyła za trzecią piłką meczową. Pierwszą zmarnowała przy 5:3. Zanim przypieczętowała awans w 10. gemie obroniła break pointa.

W ciągu 71 minut Kontaveit zdobyła 23 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła jeden break point, a sama wykorzystała cztery z sześciu szans na przełamanie. Estonce naliczono 18 kończących uderzeń przy siedmiu niewymuszonych błędach. Kvitova miała 11 piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek.

Kontaveit odniosła trzecie w tym roku i 14. w karierze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. W Stuttgarcie odprawiła Sofię Kenin, a w Eastbourne wyeliminowała Biankę Andreescu. Estonka awansowała do 10. finału w WTA Tour i powalczy o trzeci tytuł, po Den Bosch (2017) i Cleveland (2021).

W niedzielę dojdzie do 11. konfrontacji Sakkari z Kontaveit. Sześć zwycięstw odniosła Greczynka, w tym dwa w 2021 roku (Madryt, igrzyska olimpijskie w Tokio). W obecnym sezonie spotkały się jeszcze raz. W lutym w Melbourne (Grampians Trophy) z wygranej cieszyła się Estonka.

J&T Banka Ostrava Open, Ostrawa (Czechy)