Piękna batalia Huberta Hurkacza z Grigorem Dimitrowem. Zadecydował tie break trzeciego seta

Hubert Hurkacz został zatrzymany przez Grigora Dimitrowa. Polak uległ Bułgarowi po pięknej trzysetowej batalii (decydował tie break) w turnieju ATP Masters 1000 w Indian Wells.

Hubert Hurkacz Getty Images / Tim Nwachukwu / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
W poprzednich rundach imprezy w Indian Wells Hubert Hurkacz (ATP 12) odprawił trzech tenisistów bez straty seta. W czwartek jego rywalem był Grigor Dimitrow (ATP 28), który w 1/8 finału odrodził się ze stanu 4:6, 1:4 i wyeliminował wicelidera rankingu Daniła Miedwiediewa. Polak i Bułgar stoczyli trzysetową batalię. Do półfinału awansował Dimitrow, który zwyciężył Hurkacza 3:6, 6:4, 7:6(2).

Od początku w meczu było dużo taktycznych potyczek, czego należało się spodziewać w starciu z Dimitrowem. Miało miejsce mnóstwo zmian tempa i kierunków. Tenisiści wykorzystywali geometrię całego kortu i próbowali się wzajemnie przechytrzyć. Były skróty i slajsy oraz ataki przy siatce.

Obaj dobrze serwowali i długo trzeba było czekać na okazje na przełamanie. Hurkacz wyczuł swoją szansę w ósmym gemie. Dimitrow obronił dwa break pointy, ale przy trzecim Polak wymusił na rywalu błąd agresywnym atakiem. Wrocławianin bez najmniejszych problemów zakończył I partię. Wygrywający serwis, bekhend po linii i półwolej przyniosły mu dwie piłki setowe. Przy pierwszej z nich Bułgar zepsuł return.

W drugim gemie II seta Hurkacz pokazał gorsze oblicze. Miał w nim 40-15, ale oddał podanie wyrzucając forhend. Polak szybko odzyskał swój rytm. Kapitalny wolej dał mu break pointa. Przełamanie powrotne stało się faktem za sprawą nieczystego bekhendu Dimitrowa. Przy 3:3 Hurkacz mógł po raz kolejny odebrać rywalowi serwis. Jednak Bułgar zniwelował dwa break pointy przy 15-40. Pierwszego obronił piękną kombinacją skrótu i minięcia. Przy drugim Polak zepsuł return.

Dimitrow lepiej serwował i był solidniejszy w wymianach. Grał agresywniej, skuteczniej odwracał kierunki, a slajs przynosił mu więcej korzyści. Poprawił również return i coraz częściej dochodził do głosu przy serwisie Hurkacza. W końcówce Bułgarowi dopisało też szczęście. W długiej wymianie po jego zagraniu piłka przetoczyła się po taśmie na stronę Polaka. W taki sposób zakończyła się II partia w 10. gemie.

W drugim gemie III seta Dimitrow obronił dwa break pointy w kapitalnym stylu (forhend, genialny wolej). Trwała wymiana ciosów na najwyższym poziomie. Obaj tenisiści pokazywali siłę i spryt, w każdej strefie kortu byli w stanie popisać się bajecznym zagraniem. W szóstym gemie z opresji nie uratował się Hurkacz. Wspaniałą kombinacją krótkiego krosa bekhendowego i forhendu Dimitrow zaliczył przełamanie na 4:2.

Bułgar był na korcie aktywniejszy, a Polak zaczął pokazywać negatywne emocje. Hurkacz nie potrafił wrócić na odpowiedni poziom. Gorzej funkcjonował jego return, a w wymianach popełniał więcej błędów. Dimitrow łatwo utrzymał podanie i podwyższył na 5:2. To nie był jednak koniec emocji w tej pięknej bitwie. W ósmym gemie Bułgara zawiódł forhend (piłka po taśmie wyleciała poza kort) i oddał podanie. O losach meczu zadecydował tie break. W nim skuteczniejszy i sprytniejszy był Dimitrow, który awans zapewnił sobie świetnym minięciem.

W najważniejszych momentach Dimitrow grał solidniej, był agresywniejszy i podejmował lepsze decyzje. W trwającym dwie godziny i 37 minut meczu Hurkacz zaserwował 14 asów, a Dimitrow nie miał ani jednego. Obaj tenisiści zaliczyli po trzy przełamania. Więcej break pointów wypracował sobie Polak (dziewięć przy czterech Bułgara). Wrocławianinowi zanotowano 32 kończące uderzenia i 46 niewymuszonych błędów. Dimitrow spotkanie zakończył z dorobkiem 26 piłek wygranych bezpośrednio przy 27 pomyłkach.

Hurkacz po raz drugi doszedł do ćwierćfinału w Indian Wells. Dwa lata temu na tym etapie zatrzymał go Roger Federer. Dimitrow w ósmym starcie w Kalifornii osiągnął pierwszy półfinał. Kolejnym rywalem Bułgara będzie Brytyjczyk Cameron Norrie.