Trwa sen Nikołoza Basilaszwilego. Został autorem historycznego sukcesu

Nikołoz Basilaszwili został pierwszym Gruzinem, który zagra o tytuł turnieju rangi ATP Masters 1000. W sobotnim półfinale w Indian Wells Gruzin w dwóch setach pokonał Taylora Fritza.

Marcin Motyka
Nikołoz Basilaszwili PAP/EPA / RAY ACEVEDO / Na zdjęciu: Nikołoz Basilaszwili
.W trzech poprzednich występach w turnieju ATP Masters 1000 w Indian Wells Nikołoz Basilaszwili nie wygrał żadnego meczu. W tegorocznej edycji z nawiązką odbija sobie niepowodzenia sprzed lat. Zwyciężył już w pięciu pojedynkach i wywalczył awans do finału. W sobotnią noc, w półfinale, pokonał 7:6(5), 6:3 Taylora Fritza.

Początkowo przewagę miał jednak Fritz. Amerykanin łatwiej utrzymywał własny serwis i miał swoje szanse, lecz w gemach 10. i 12. nie wykorzystał łącznie trzech setboli. To zemściło się na nim w decydującym tie breaku, w którym to Basilaszwili zachował więcej zimnej krwi, popełniał też mniej błędów i zwyciężył 7-5.

W drugim secie Gruzin przetrzymał atak rywala, a przy stanie 3:2 wywalczył przełamanie po tym, jak przy break poincie popisał się fantastycznym returnem. Znalazł się wówczas o krok od zwycięstwa i ostatecznie je odniósł, ale musiał na nie solidnie popracować.

Ostatni gem przyniósł bowiem wiele emocji. Basilaszwili zmarnował trzy meczbole, następnie obronił dwa break pointy, po czym wywalczył czwartego meczbola, przy którym posłał kończący forhend.

Mecz trwał 101 minut. W tym czasie Basilaszwili zaserwował trzy asy, ani razu nie został przełamany, miał jednego break pointa i go wykorzystał, posłał 26 zagrań wygrywających oraz popełnił 32 niewymuszone błędy. Z kolei Fritz zapisał na swoim koncie 11 asów, 21 uderzeń kończących i 25 pomyłek własnych.

Wygrywając w sobotę, 29-latek z Tbilisi został pierwszym Gruzinem, który awansował do finału turnieju rangi Masters 1000. Ogółem będzie to dla niego ósmy mecz o tytuł na poziomie ATP Tour.

W finale, w niedzielę (początek o godz. 1:00 czasu polskiego), Basilaszwili zmierzy się z Cameronem Norrie'em.