Rusza turniej dla wschodzących gwiazd. Która rozbłyśnie najjaśniej?

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JUSTIN LANE / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz
PAP/EPA / JUSTIN LANE / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz
zdjęcie autora artykułu

We wtorek w Mediolanie rozpocznie się Next Gen ATP Finals - turniej dla najlepszych tenisistów młodego pokolenia. W poprzednich latach ta impreza była wspaniałą platformą dla graczy, którzy obecnie są gwiazdami rozgrywek.

Turniej Next Gen ATP Finals wraca do kalendarza męskich rozgrywek po rocznej pauzie. Najbliższa edycja będzie czwartą w historii. Podobnie jak w poprzednich latach, gospodarzem zawodów będzie Mediolan. Tenisiści będą rywalizować na korcie twardym w hali w obiekcie PalaLido Allianz Cloud.

Reguły kwalifikacji i uczestnicy

Na potrzeby turnieju stworzono specjalny ranking ATP Race to Milan. Uwzględniano w nim wyniki uzyskane przez graczy do 21. roku życia. W teorii w turnieju powinno wystąpić ośmiu najlepszych tenisistów klasyfikacji. Praktyka wygląda jednak nieco inaczej, bo w Mediolanie zabraknie lidera i wicelidera klasyfikacji Jannika Sinnera oraz Felixa Augera-Aliassime'a, a także piątego w zestawieniu Jensona Brooksby'ego.

W turnieju zagrają: Carlos Alcaraz (trzeci w rakingu ATP Race to Milan), Sebastian Korda (czwarty), Lorenzo Musetti (szósty), Brandon Nakashima (siódmy), Juan Manuel Cerundolo (ósmy), Sebastian Baez (dziewiąty), Holger Vitus Nodskov Rune (dziesiąty) i Hugo Gaston (11.).

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: takiego widoku zupełnie się nie spodziewała. "Co one robią?"

Termin i zasady Turniej zostanie rozegrany w dniach 9-13 listopada. W fazie grupowej (9-11 listopada) każdego dnia będą rozgrywane po cztery mecze - dwa w sesji dziennej i dwa w wieczornej. Półfinały odbędą się 12 listopada, a finał - 13.

Tradycyjnie podczas Next Gen ATP Finals władze ATP będą testować innowacyjne rozwiązania. Utrzymany został nietypowy format rozgrywania meczów (formuła do trzech setów, z tie breakiem przy stanie 3:3 i bez gry na przewagi w gemach). Najważniejsze nowości, jakie zostały wprowadzone w tegorocznej edycji, to:

- skrócona rozgrzewka z czterech minut do jednej - "coaching" - tenisista w trakcie meczu będzie mógł poprosić o rozmowę z trenerem na korcie - tenisista będzie mógł skorzystać tylko z jednej przerwy medycznej w trakcie meczu - ograniczony do trzech minut czas na skorzystanie z tzw. "przerwy toaletowej". Jeśli tenisista będzie chciał zmienić też strój, dostanie dodatkowe dwie minuty.

Format turnieju i podział na grupy Ośmiu uczestników turnieju podzielono na dwie grupy. Do półfinału awansuje po dwóch najlepszych tenisistów z obu grup. W puli nagród znalazło się 1,3 mln dolarów. Triumfator może otrzymać aż 400 tys., jeśli zakończy zawody bez porażki w fazie grupowej.

Grupa A Carlos Alcaraz (Hiszpania) Brandon Nakashima (USA) Juan Manuel Cerundolo (Argentyna) Holger Vitus Nodskov Rune (Dania)

Grupa B Sebastian Korda (USA) Lorenzo Musetti (Włochy) Sebastian Baez (Argentyna) Hugo Gaston (Francja)

Tu rodzą się gwiazdy

Next Gen ATP Finals to turniej, który w minionych latach był wspaniałą platformą dla młodych graczy. 13 z 21 uczestników poprzednich edycji było już notowanych w czołowej "25" rankingu. A tacy tenisiści jak Danił Miedwiediew, Andriej Rublow, Stefanos Tsitsipas, Karen Chaczanow, Denis Shapovalov, Hubert Hurkacz, Borna Corić, Casper Ruud czy Jannik Sinner są już znaczącymi postaciami rozgrywek.

Która z młodych gwiazd rozbłyśnie najjaśniej? Faworytem jest Alcaraz, ćwierćfinalista US Open i zwycięzca turnieju w Umagu. Gospodarze pokładają spore nadzieje w Musettim. Liczyć powinni się też Amerykanie - Korda i Nakashima.

Plan gier 1. dnia (wtorek)

od godz. 14:00 Brandon Nakashima (USA) - Juan Manuel Cerundolo (Argentyna) Carlos Alcaraz (Hiszpania) - Holger Vitus Nodskov Rune (Dania)

od godz. 19:30 Sebastian Korda (USA) - Hugo Gaston (Francja) Lorenzo Musetti (Włochy) - Sebastian Baez (Argentyna)

Dwa rekordy Novaka Djokovicia w ciągu 24 godzin. "Surrealistyczne uczucie"

Źródło artykułu: