Uczta w Meksyku. Deblistki zafundowały kibicom dreszczowiec

Ogromnych emocji dostarczył w piątek deblowy mecz japońskich tenisistek w WTA Finals 2021 w Guadalajarze. Shuko Aoyama i Ena Shibahara odrabiały straty w obu setach i potrzebowały osiem piłek meczowych, aby zapewnić sobie wygraną.

Ena Shibahara i Shuko Aoyama Getty Images / Hector Vivas / Na zdjęciu: Ena Shibahara i Shuko Aoyama
Shuko Aoyama i Ena Shibahara są liderkami jeśli chodzi o liczbę zdobytych tytułów w 2021 roku (pięć). W Mistrzostwach WTA w Guadalajarze odniosły już dwa zwycięstwa. W piątek pokonały 6:4, 7:6(5) Nicole Melichar-Martinez i Demi Schuurs po dreszczowcu. Spotkanie było bardzo emocjonujące, a początek obu setów należał do Amerykanki i Holenderki.

W pierwszej partii Melichar-Martinez i Schuurs zaskoczyły Japonki agresywną i skuteczną grą przy siatce. Amerykanka i Holenderka zdobyły dwa przełamania i prowadziły 3:0. Niezrażone Aoyama i Shibahara zachowały stoicki spokój. Doprowadziły do wyniku 4:4, a po utrzymaniu podania wyszły na 5:4. Melichar-Martinez nie wytrzymała presji i po jej podwójnym błędzie miał miejsce decydujący punkt, będący jednocześnie piłką setową. Po bardzo dobrym returnie Shibahary Amerykanka zepsuła woleja i set dobiegł końca.

W drugim secie znów amerykańsko-holenderska para jako pierwsza zaliczyła przełamanie. Japonki z 0:2 wyrównały na 2:2, a później nastąpiła długa seria utrzymanych podań. Końcówka dostarczyła ogromnych emocji. Przy 4:5 i 15-40 serwująca Melichar-Martinez zniwelowała trzy piłki meczowe, a kolejne dwie odparła Schuurs w 12. gemie.

W tie breaku Amerykanka pogubiła się i popełniła dwa podwójne błędy. Japonki odskoczyły na 4-0. Melichar-Martinez i Schuurs znów poderwały się do walki. Obroniły szóstą i siódmą piłkę meczową i zbliżyły się na 5-6. Przy ósmej pewnym wolejem popisała się Shibahara, która była najmocniejszym ogniwem na korcie.

Japonki w tym roku wygrały turnieje w Abu Zabi, Melbourne (Yarra Valley Classic), Miami, Eastbourne i Cleveland. W drodze po triumfy w Australii i Wielkiej Brytanii pokonały Melichar-Martinez i Schuurs. W ubiegłym sezonie w Strasburgu lepsze były Amerykanka i Holenderka, które w 2021 roku zdobyły tytuły w Bad Homburgu i San Jose.

Aoyama i Shibahara mogły czekać na rozstrzygnięcie nocnego meczu Samanthy Stosur i Shuai Zhang z Dariją Jurak i Andreją Klepac. Zwycięstwo Chorwatki i Słowenki sprawiło, że Japonki zapewniły sobie awans do półfinału.

WTA Finals, Guadalajara (Meksyk)
Tour Championships, kort twardy, pula nagród 5 mln dolarów
piątek, 12 listopada

GRA PODWÓJNA:

Grupa Tenochtitlan

Shuko Aoyama (Japonia, 2) / Ena Shibahara (Japonia, 2) - Nicole Melichar-Martinez (USA, 4) / Demi Schuurs (Holandia, 4) 6:4, 7:6(5)