Trwa walka o półfinały ATP Finals. Pierwszy taki mecz Novaka Djokovicia

W środę zostaną rozegrane kolejne mecze fazy grupowej turnieju ATP Finals 2021. O miejsce w półfinale powalczy lider rankingu ATP, Serb Novak Djoković. Na jego drodze stanie rywal, z którym jeszcze się nie mierzył w tourze.

Rafał Smoliński
Novak Djoković PAP/EPA / ALESSANDRO DI MARCO / Na zdjęciu: Novak Djoković
Najlepszy obecnie tenisista świata wyjdzie na kort już o godz. 14:00. Novak Djoković powalczy w środę o 40. zwycięstwo w Turnieju Mistrzów, co pozwoli mu wyprzedzić na liście wszech czasów drugiego Ivana Lendla (pierwszy Roger Federer ma 59 wygranych meczów). Serb zmierzy się z Andriejem Rublowem, z którym nigdy jeszcze nie grał na zawodowych kortach.

- To jeden z najlepszych tenisistów w historii, dlatego nie wiem, co mam powiedzieć. Mam nadzieję, że uda mi się wygrać kilka gemów. Prawdą jest, że jedyną rzeczą jaką mogę zrobić, to dać z siebie wszystko co najlepsze i wierzyć w siebie - powiedział Rosjanin na konferencji prasowej (cytat za atptour.com).

W pierwszej serii gier Rublow wykorzystał ostatnie problemy zdrowotne Stefanosa Tsitsipasa i pokonał Greka w dwóch setach. Djoković natomiast wygrał w dwóch partiach z Casperem Ruudem, ale nie był do końca zadowolony. - To był naprawdę okropny początek. Cały czas staram się dowiedzieć, co się stało. Casper pozytywnie mnie zaskoczył swoim serwisem, szczególnie w pierwszym secie. Potem zacząłem go czytać lepiej w drugiej partii, ale był to wyrównany mecz - wyznał 20-krotny mistrz wielkoszlemowy.

O godz. 21:00 dojdzie do spotkania tenisistów pokonanych w pierwszej kolejce. Stefanos Tsitsipas (mistrz ATP Finals 2019) zmierzy się z debiutującym w zawodach Casperem Ruudem. Bilans ich rywalizacji w głównym cyklu jest remisowy i wynosi 1-1. Norweg był w tym roku lepszy na mączce w Madrycie, ale Grek wziął rewanż na kortach twardych w Toronto.

- Nigdy nie jest łatwo, gdy rozgrywasz pierwszy mecz w turnieju. Byłem zdenerwowany, ponieważ był to mój debiut w imprezie tej rangi. To pokazuje, że coś to dla ciebie znaczy, bo podnosi się poziom adrenaliny. Myślę, że to dla mnie pozytywne, nawet jeśli fajniej jest się nie denerwować - powiedział Ruud, który jako pierwszy Norweg startuje w Turnieju Mistrzów.

W środę możemy poznać drugiego półfinalistę ATP Finals 2021. Oto możliwe scenariusze w Grupie Zielonej:
1) Djoković zakwalifikuje się do półfinału, jeśli pokona Rublowa, a Ruud wygra z Tsitsipasem. W tej sytuacji piątkowy mecz Rosjanina z Norwegiem zdecyduje o drugim miejscu w grupie, a Grek straci szansę na awans.
2) Djoković zakwalifikuje się do półfinału, jeśli pokona Rublowa w dwóch setach, a Tsitsipas pokona Ruuda w trzech setach.
3) Rublow zakwalifikuje się do półfinału, jeśli pokona Djokovicia, a Tsitsipas wygra z Ruudem. W tej sytuacji piątkowy mecz Serba z Grekiem zdecyduje o drugim miejscu w grupie, a Norweg straci szansę na awans.
4) Rublow zakwalifikuje się do półfinału, jeśli wygra z Djokoviciem w dwóch setach, a Ruud pokona Tsitsipasa w trzech setach.

W środę zostaną rozegrane również mecze drugiej kolejki turnieju debla w Grupie Czerwonej. W sesji dziennej zmierzą się dwie pokonane w poniedziałek pary: Juan Sebastian Cabal i Robert Farah oraz Jamie Murray i Bruno Soares. Kolumbijczycy mają z Brytyjczykiem i Brazylijczykiem bilans 3-8 w tourze.

Natomiast w sesji wieczornej dojdzie do starcia dwóch duetów, które wygrały swoje pierwsze mecze. Joe Salisbury i Rajeev Ram zmierzą się z parą Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut. Francuzi mają z Brytyjczykiem i Amerykaninem bilans 1-0 w tourze, ale pokonali ich dwa lata temu w ramach Australian Open.

W środę możemy poznać kolejnych półfinalistów turnieju debla ATP Finals 2021. Oto możliwe scenariusze w Grupie Czerwonej:
1) Ram i Salisbury awansują do półfinału, jeśli pokonają Herberta i Mahuta, a Murray i Soares pokonają Cabala i Faraha.
2) Ram i Salisbury awansują do półfinału, jeśli pokonają Herberta i Mahuta w dwóch setach, a Cabal i Farah wygrają z Murrayem i Soaresem w trzech setach.
3) Herbert i Mahut awansują do półfinału, jeśli pokonają Rama i Salisbury'ego, a Cabal i Farah pokonają Murraya i Soaresa.
4) Herbert i Mahut awansują do półfinału, jeśli pokonają Rama i Salisbury'ego w dwóch setach, a Murray i Soares wygrają z Cabalem i Farahem w trzech setach.

Turniej ATP Finals 2021 zostanie rozegrany w dniach 14-21 listopada w hali Pala Alpitour w Turynie. Transmisje ze środowych meczów przeprowadzi Polsat Sport. Relacje ze spotkań i wydarzeń z Turnieju Mistrzów na portalu WP SportoweFakty.