Eliminacje do Australian Open nieudane dla Polaków. Kacper Żuk urwał tylko seta

Żaden z reprezentantów Polski nie zdołał wygrać meczu w trzystopniowych eliminacjach do wielkoszlemowego Australian Open 2022. Jako ostatni odpadł Kacper Żuk, który musiał uznać wyższość Liama Broady'ego.

Rafał Smoliński
Kacper Żuk Materiały prasowe / Lotos PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Kacper Żuk
Ostatnie dni nie były łatwe dla Kacpra Żuka (ATP 171). Nowodworzanin podkręcił kostkę. Nie wyszedł nawet na kort do meczu z Hiszpanią w ramach półfinału ATP Cup 2022, gdy pozytywny wynik testu na COVID-19 otrzymał Kamil Majchrzak. Pomimo tego robił wszystko, by być gotowym na kwalifikacje do Australian Open 2022.

Żuk nie miał łatwego zadania. Na jego drodze stanął Liam Broady (ATP 127). Brytyjczyk, rozstawiony z 10. numerem, jest znany już polskim kibicom, bowiem wyeliminował z turnieju olimpijskiego w Tokio Huberta Hurkacza. Jego celem jest Top 100 światowej klasyfikacji i rozpoczął nowy sezon od zwycięstwa 4:6, 6:1, 6:2.

Żuk walczył ambitnie, ale skuteczny był tylko w pierwszym secie. Zdobył w nim przełamanie w dziewiątym gemie, po czym zakończył premierową odsłonę. W kolejnych częściach pojedynku Broady miał wyraźną przewagę. Dość powiedzieć, że Polak zdobył tylko trzy gemy, a dwa z nich były przełamaniami. W takiej sytuacji po 110 minutach gry zwycięzca mógł być tylko jeden.

Żuk przegrał ostatecznie 6:4, 1:6, 2:6 i już po pierwszym pojedynku stracił szansę na grę w głównej drabince Australian Open 2022. Brytyjczyk awansował do II rundy eliminacji, w której spotka się z Amerykaninem Jeffreyem Johnem Wolfem (ATP 210).

Tym samym troje Polaków uczestniczących w eliminacjach (Kacper Żuk, Urszula Radwańska i Katarzyna Kawa) zakończyło zmagania w Melbourne już po pierwszej rundzie. W turnieju głównym, który rusza 17 stycznia, zagrają Iga Świątek, Magda Linette, Magdalena Fręch, Hubert Hurkacz i Kamil Majchrzak.