Wielka sensacja w Australian Open!

Cori Gauff nie będzie miło wspominać występu w wielkoszlemowym Australian Open 2022. 17-letnia Amerykanka, najmłodsza tenisistka w czołowej "20" rankingu, uległa Chince Qiang Wang. Swoje mecze wygrały Barbora Krejcikova i Wiktoria Azarenka.

Cori Gauff Getty Images / Kelly Defina / Na zdjęciu: Cori Gauff
W ubiegłorocznym Rolandzie Garrosie Cori Gauff (WTA 16) osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. W Australian Open jej najlepszym wynikiem jest 1/8 finału z 2020 roku. Tym razem w Melbourne odpadła już w I rundzie po porażce 4:6, 2:6 z Qiang Wang (WTA 110). 17-letnia Amerykanka jest najmłodszą tenisistką w Top 20 rankingu.

W ciągu 73 minut Gauff wykorzystała tylko jeden z czterech break pointów, a sama została przełamana cztery razy. Naliczono jej 15 kończących uderzeń i 38 niewymuszonych błędów. Wang miała 11 piłek wygranych bezpośrednio i 15 pomyłek. 30-letnia Chinka jest ćwierćfinalistką US Open 2019. W Australian Open najdalej dotarła do IV rundy (2020). Trzy lata temu w rankingu znalazła się na 12. miejscu.

Barbora Krejcikova (WTA 4) w 67 minut rozbiła 6:2, 6:0 Andreę Petković (WTA 73). Czeszka była perfekcyjna w kończeniu akcji przy siatce (12 z 12 punktów). Niemka również nie pomyliła się w strefie woleja, ale miała tych ataków dużo mniej (cztery). Mistrzyni Rolanda Garrosa 2021 posłała 28 kończących uderzeń przy 14 niewymuszonych błędach. Petković zanotowano 12 piłek wygranych bezpośrednio i 19 pomyłek.

Kolejną rywalką Wang będzie Alison van Uytvanck (WTA 55), która pokonała 6:3, 6:4 Cristinę Bucsę (WTA 154). W ciągu 83 minut Belgijka zdobyła 13 z 15 punktów przy siatce. Odparła pięć z sześciu break pointów i uzyskała trzy przełamania. Krejcikova w II rundzie spotka się z Xiyu Wang (WTA 139), która wygrała 7:5, 6:3 z Viktorią Kuzmovą (WTA 160). W pierwszym secie Chinka wróciła ze stanu 0:3.

Wiktoria Azarenka (WTA 25) oddała cztery gemy Pannie Udvardy (WTA 95). Białorusinka zniwelowała cztery z pięciu break pointów i spożytkowała pięć z sześciu szans na przełamanie. Wywalczyła 28 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Azarenka jest dwukrotną triumfatorką Australian Open (2012, 2013). Maryna Zaniewska (WTA 80) zwyciężyła 7:6(7), 7:6(4) Kaję Juvan (WTA 89). Belgijka w obu setach odrabiała duże straty. W pierwszym wróciła z 2:5 (odparła w sumie trzy piłki setowe), a w drugim odrodziła się z 1:5.

Z turnieju wycofała się Ons Jabeur (WTA 10), która była rozstawiona z numerem dziewiątym. Tunezyjka ma problemy z plecami. W jej miejsce do drabinki weszła Irina Bara (WTA 134). Rumunka w pierwszym secie miała break pointa na 3:0, ale ostatecznie przegrała 3:6, 1:6 z Nurią Parrizas-Diaz (WTA 63).

Qiang Wang (Chiny) - Cori Gauff (USA, 18) 6:4, 6:2
Maryna Zaniewska (Belgia) - Kaja Juvan (Słowenia) 7:6(7), 7:6(4)
Alison van Uytvanck (Belgia) - Cristina Bucsa (Hiszpania, Q) 6:3, 6:4
Nuria Parrizas Diaz (Hiszpania) - Irina Bara (Rumunia, LL) 6:3, 6:1
Elena-Gabriela Ruse (Rumunia) - Jasmine Paolini (Włochy) 6:1, 6:3
Lucia Bronzetti (Włochy, Q) - Warwara Graczewa (Rosja) 3:6, 6:2, 6:3
Xiyu Wang (Chiny, WC) - Viktoria Kuzmova (Słowacja, Q) 7:5, 6:3

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Wiktoria Azarenka awansuje do III rundy Australian Open 2022?