Szokujący przebieg trzeciego seta. Łotyszka powalczy o tytuł

W piątek w Dubaju (WTA 500) doszło do kolejnego starcia wielkoszlemowych mistrzyń. Łotyszka Jelena Ostapenko odprawiła Simonę Halep. W trzecim secie Rumunka została rozbita.

Jelena Ostapenko PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Jelena Ostapenko
W Dubaju Jelena Ostapenko (WTA 21) funduje kibicom dreszczowce. W I rundzie oddała trzy gemy Sofii Kenin, ale w kolejnych rundach stoczyła trzysetowe batalie z Igą Świątek i Petrą Kvitovą, rozstrzygnięte w tie breaku. W spotkaniu z Czeszką obroniła piłkę meczową. W półfinale miało miejsce kolejne starcie wielkoszlemowych mistrzyń. Tym razem Łotyszka zwyciężyła 2:6, 7:6(0), 6:0 Simonę Halep (WTA 23).

W I secie Rumunka od 1:2 zdobyła pięć gemów z rzędu. W drugiej partii Halep ruszyła w pogoń ze stanu 0:3 i o jej losach zadecydował tie break. Wcześniej w 12. gemie obroniła dwie piłki setowe. W tie breaku nieoczekiwanie emocji nie było, bo Ostapenko wygrała go do zera. W szokująco jednostronnym trzecim secie Halep zdobyła tylko 11 punktów.

W trwającym 96 minut meczu Ostapenko zgarnęła 42 z 57 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Została przełamana trzy razy, a sama wykorzystała cztery z siedmiu break pointów. Łotyszka wyszła na prowadzenie 2-1 w bilansie meczów z Halep. Pamiętną batalię tenisistki te stoczyły w finale Rolanda Garrosa 2017. Ostapenko odrodziła się ze stanu 4:6, 0:3 i zwyciężyła 4:6, 6:4, 6:3 (wróciła też z 1:3 w trzecim secie).

Halep w Dubaju triumfowała w 2015 i 2020 roku. Dla odmiany Ostapenko w czterech wcześniejszych startach w tym turnieju wygrała tylko jeden mecz. Teraz Łotyszka jest w finale i powalczy o piąty singlowy tytuł w WTA Tour. W 2017 poza Rolandem Garrosem zwyciężyła w Seulu. Kolejne triumfy odniosła w Luksemburgu (2019) i Eastbourne (2021).

Drugi półfinał nie odbył się, bo Marketa Vondrousova (WTA 38) wycofała się z powodu kontuzji prawego przywodziciela. Czeszka jest finalistką Rolanda Garrosa 2019 i srebrną medalistką igrzysk olimpijskich w Tokio. Do finału bez wychodzenia na kort awansowała Weronika Kudermetowa (WTA 31). Rosjanka powalczy o drugi tytuł. W ubiegłym roku była najlepsza w Charleston.

Dla Kudermetowej będzie to drugi finał w tym roku. W styczniu w turnieju Melbourne Summer Set uległa Simonie Halep. Bilans wszystkich jej singlowych finałów w głównym cyklu to 1-2, a u Ostapenko jest to 4-6. Łotyszka i Rosjanka zmierzą się po raz pierwszy.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)