Hubert Hurkacz nie powtórzył sukcesu z poprzednich lat. Zadecydowały detale

Hubert Hurkacz rozegrał w środę mecz IV rundy prestiżowego turnieju ATP Masters 1000 na kortach twardych w Indian Wells. Po dwusetowym boju polski tenisista przegrał z wyżej notowanym Andriejem Rublowem.

Rafał Smoliński
Hubert Hurkacz PAP/EPA / RAY ACEVEDO / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Pod koniec lutego Hubert Hurkacz i Andriej Rublow zmierzyli się w półfinale zawodów ATP 500 w Dubaju, gdzie Rosjanin po wyrównanym pojedynku wygrał w tie breaku trzeciego seta. Minęło parę tygodni, a panowie znów trafili na siebie. Tym razem na etapie IV rundy prestiżowego turnieju BNP Paribas Open 2022. Pochodzący z Moskwy tenisista w Indian Wells wygrał 7:6(5), 6:4 i dzięki temu wyrównał bilans z reprezentantem Polski na 2-2.

Początek meczu należał do Rublowa. W trzecim gemie Hurkacz uratował się asem serwisowym, ale po zmianie stron rywal dopiął swego. 25-latek z Wrocławia sprezentował mu break pointa podwójnym błędem, a następnie zepsuł pół-woleja. Siódmy tenisista świata nie cieszył się długo prowadzeniem. Po zmianie stron "Hubi" przycisnął na returnie, zachował spokój w kilku wymianach i przełamał na po 3.

W drugiej części premierowej odsłony optyczną przewagę miał Rublow, jednak Hurkacz obronił break pointy w dziewiątym i jedenastym gemie. Ponieważ więcej przełamań nie było, decydujący okazał się tie break. W rozgrywce tej nasz reprezentant wygrał od stanu 0-3 cztery punkty z rzędu. W końcowej fazie kluczowe wymiany wygrał jednak Rosjanin i to on wykorzystał pierwszą piłkę setową.

W drugim secie gra była początkowo bardzo wyrównana, a obaj tenisiści pewnie trzymali serwis. Tak było do 10. gema, gdy w opałach znalazł się Hurkacz. Świetny return dał Rublowowi trzy meczbole. Przy pierwszym Rosjanin posłał głęboką piłkę i zmusił Polaka do błędu.

W trwającym 99 minut pojedynku Hurkacz miał 9 asów, 3 podwójne błędy, 29 wygrywających uderzeń i aż 35 pomyłek. Rublow zanotował 9 asów, 1 podwójny błąd oraz po 19 kończących piłek i błędów własnych. Był bardziej regularny w wymianach i dzięki mocnemu forhendowi odniósł zasłużone zwycięstwo.

Hurkacz przegrał z Rublowem po raz drugi z rzędu i nie zdołał wyrównać swojego najlepszego wyniku w Indian Wells (ćwierćfinału z lat 2019 i 2021). Teraz wrocławianin uda się do Miami, gdzie czeka go bardzo trudne zadanie, bo obrona tytułu rangi ATP Masters 1000.

Zwycięski Rublow wygrał 12. z rzędu mecz w głównym cyklu. Przed przyjazdem do Kalifornii sięgnął po tytuł w Marsylii i Dubaju, a w środę po raz pierwszy wywalczył awans do ćwierćfinału turnieju w Indian Wells. W piątkowym pojedynku jego przeciwnikiem będzie Bułgar Grigor Dimitrow.