Polka wróciła na zawodowe korty. Na jej drodze stanął niemiecki talent

Katarzyna Kawa rozegrała w poniedziałek pierwszy mecz na zawodowych kortach po dwumiesięcznej nieobecności. Polska tenisistka nie wywalczyła jednak zwycięstwa na mączce w hiszpańskiej Marbelli.

Rafał Smoliński
Katarzyna Kawa Materiały prasowe / Lotos PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
Notowana obecnie na 144. miejscu w rankingu WTA Katarzyna Kawa nie grała w ostatnich dwóch miesiącach. Kryniczanka poddała się laserowej korekcji wzroku i rozpoczęła przygotowania do sezonu na mączce. W poniedziałek Polka rozegrała pierwszy mecz w hiszpańskiej Marbelli. W ramach imprezy rangi WTA 125 (WTA Challenger) przegrała na inaugurację z Nastasją Schunk 1:6, 6:7(5).

18-letnia Niemka to obecnie 243. rakieta globu. Reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów jest zaliczana do grupy talentów wspieranych przez firmę Porsche. W Marbelli gra dzięki dzikiej karcie.

Schunk znakomicie zaprezentowała się w pierwszym secie. Leworęczna tenisistka lepiej radziła sobie w wymianach i obroniła się przed stratą podania w drugim oraz czwartym gemie. Od stanu po 1 Kawa była w opałach w każdym swoim gemie serwisowym. Gładko dała się przełamać trzykrotnie i przegrała wyraźnie trwającego 28 minut seta 1:6.

Po zakończeniu premierowej odsłony Polka udała się na przerwę toaletową. Po wznowieniu gry prezentowała się lepiej niż w poprzedniej partii i już w pierwszym gemie zdobyła przełamanie. Kawa ambitnie walczyła o każdy punkt. Nawet gdy w ósmym gemie rywalka wyrównała na po 4, to nasza tenisistka nie poddawała się. Ostatecznie decydujący okazał się tie break. W rozgrywce tej Niemka zachowała spokój w kluczowym momencie. Piękna akcja zakończona wolejem dała jej meczbola, a pojedynek zakończył wyrzucony bekhend Polki po dłuższej akcji.

Schunk zdobyła 71 ze 126 rozegranych punktów i po 91 minutach odniosła zwycięstwo nad Polką. Dzięki temu awansowała do II rundy turnieju w Marbelli.

Kawa wystąpiła w Marbelli również w deblu. Wspólnie z Vivian Heisen wygrała dwa spotkania i awansowała do finału (drabinka była rozpisana na osiem par). W nim polsko-niemiecki duet przegrał z Iriną Barą i Jekateriną Gorgodze po super tie breaku - 4:6, 6:3, 6-10. Rumunka i Gruzinka w drodze do tytułu pokonały również inną z Biało-Czerwonych, Katarzynę Piter. Poznanianka zagrała u boku Belgijki Kimberley Zimmermann, lecz obie odpadły w I rundzie.

AnyTech365 Andalucia Open, Marbella (Hiszpania)
WTA 125, kort ziemny, pula nagród 115 tys. dolarów
poniedziałek-sobota, 28 marca - 2 kwietnia

I runda gry pojedynczej:

Nastasja Schunk (Niemcy, WC) - Katarzyna Kawa (Polska) 6:1, 7:6(5)

finał gry podwójnej:

Irina Bara (Rumunia, 2) / Jekaterina Gorgodze (Gruzja, 2) - Katarzyna Kawa (Polska) / Vivian Heisen (Niemcy) 6:4, 3:6, 10-6

półfinał gry podwójnej:

Katarzyna Kawa (Polska) / Vivian Heisen (Niemcy) - Aleksandra Krunić (Serbia, 1) / Aleksandra Panowa (1) 7:6(6), 6:2

I runda gry podwójnej:

Katarzyna Kawa (Polska) / Vivian Heisen (Niemcy) - Julia Lohoff (Niemcy) / Renata Voracova (Czechy) 7:5, 3:6, 10-4

Irina Bara (Rumunia, 2) / Jekaterina Gorgodze (Gruzja, 2) - Katarzyna Piter (Polska) / Kimberley Zimmermann (Belgia) 6:3, 6:2

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)