Tokio 2020. Polacy poznali rywali. To nie było dobre losowanie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / David Finch / Na zdjęciu: Agata Ozdoba-Błach
Getty Images / David Finch / Na zdjęciu: Agata Ozdoba-Błach
zdjęcie autora artykułu

Zawody na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 w judo rozpoczną się w sobotę, ale na tatami nasi reprezentanci wyjdą dopiero w niedzielę. W czwartek rozlosowano turniejowe drabinki i tym samym Polacy poznali rywali w drodze do medali.

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020 wystąpi sześcioro naszych reprezentantów. Polacy rozpoczną rywalizację w niedzielę i codziennie będziemy mogli śledzić zmagania kolejnej osoby z polskiej kadry. W czwartek rozlosowano olimpijską drabinkę i tym samym wszyscy poznali drogę do medalu igrzysk Tokio 2020, które przez trwającą pandemię koronawirusa zostały przełożone na rok 2021. Trzeba jednak przyznać, że o szczęściu w losowaniu Polacy mówić nie mogą.

Pierwsza na tatami wyjdzie Agata Perenc, która będzie walczyć w kategorii do 52 kg. Rywalką Polki w pierwszej rundzie będzie Larissa Pimenta. Brazylijka jest 14. w światowym rankingu, Perenc zajmuje 24. miejsce, i w ostatnich trzech latach na igrzyskach Panamerykańskich zdobyła dwa złota i brąz. To jednak nie znaczy, że Polka jest bez szans. Na lepszą z pary Perenc/Pimenta czeka w drugiej rundzie Japonka Uta Abe, która jest mistrzynią świata z 2018 i 2019 roku w tej kategorii wagowej.

W poniedziałek, w pierwszej rundzie, Julia Kowalczyk (-57 kg, 14. w rankingu) zmierzy się z Węgierką Hedvig Karakas, która jest zaledwie dwie pozycje wyżej od Polki w rankingu. Kowalczyk w 2019 roku wywalczyła brąz mistrzostw świata, a taki sam medal jej rywalka zdobyła 10 lat wcześniej. Fakt, że Węgierka sukcesy święciła dość dawno, daje szansę na awans naszej reprezentantki. Na lepszą z tej pary będzie czeka zwyciężczyni rywalizacji Ghofran Tunkhelifi/Ivelina Iljewa.

ZOBACZ WIDEO: To będą gorące igrzyska! Sofia Ennaoui zdradza jak przygotować się na starty w upalne dni

Kolejnego dnia do rywalizacji przystąpi Agata Ozdoba-Błach (-63 kg, 21. w rankingu). Mistrzyni Europy z 2016 i brązowa medalistka mistrzostw świata z 2017 roku w pierwszej rundzie olimpijskiej rywalizacji stanie do walki z Estefanią Garcią. Reprezentantka Ekwadoru jest 40. w rankingu. Jeśli Ozdoba-Błach awansuje do kolejnej rundy, to tam zmierzy się z wygraną z pary Miku Tashiro/Lucy Renshall.

W środę, 28 lipca, na tatami wyjdzie Piotr Kuczera (-90 kg, 32. w rankingu), który zacznie rywalizację od drugiej rundy z Gruzinem Lashą Bekaurim. Rywal Polaka jest obecnie czwarty w rankingu, ma zaledwie 20 lat i dwa złote medale mistrzostw świata juniorów i trzeba przyznać, że Kuczera nie będzie miał łatwego zadania. Lepszy z tej pary w kolejnej rundzie zmierzy się ze zwycięzcą pojedynku David Klammert/Li Kochman.

Najłatwiej w pierwszej swojej walce powinna mieć Beata Pacut (-78 kg, 16. w rankingu), która zmierzy się z reprezentantką Gabonu - Sarah-Myriam Mazouz (32. w rankingu). Jeśli Polka nie popełni błędu i awansuje do kolejnej rundy, to czekać na nią będzie Shori Hamada. Japonka to mistrzyni świata z 2018 roku i wicemistrzyni z 2019 roku i jest obecnie druga w rankingu, a to na pewno nie jest dobra wiadomość dla Pacut.

Ostatnim naszym reprezentantem jest Maciej Sarnacki, który do rywalizacji wyjdzie 30 lipca. Polak będzie walczył w najwyższej kategorii, +100 kg i jest 26. w światowym rankingu. W pierwszej rundzie czeka na niego Ushangi Kokauri, który jest 18. Jeżeli Sarnackiemu udał się pokonać Azera, to w drugiej rundzie czeka już Brazylijczyk - Rafael Silva.

Terminarz walk Polaków: 25 lipca (-52 kg) - 1. runda - Agata Perenc - Larissa Pimenta (Brazylia) 26 lipca (-57 kg) - 1. runda - Julia Kowalczyk - Hedvig Karakas (Węgry) 27 lipca (-63 kg) - 1. runda - Agata Ozdoba-Błach - Estefania Garcia (Ekwador) 28 lipca (-90 kg) - 2. runda - Piotr Kuczera - Lasha Bekauri (Gruzja) 29 lipca (-78 kg) - 1. runda - Beata Pacut - Sarah-Myriam Mazouz (Gabon) 30 lipca (+100 kg) - 1. runda - Maciej Sarnacki - Ushangi Kokauri (Azerbejdżan)

Czytaj również: Polak strzelał z łuku w banku. Powód? Nie uwierzysz Tokio 2020. Partnerka Igi Świątek sprawdzi Polki w turnieju debla

Źródło artykułu: