KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Tokio 2020. Pewny awans Polaków do półfinału

Polska dwójka podwójna wagi lekkiej na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 potrzebowała repasażu, aby wywalczyć awans do półfinałowych zmagań wioślarzy. Polacy w tym dodatkowym wyścigu zaprezentowali się z bardzo dobrej strony.

Dawid Lis
Dawid Lis
Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski podczas startu w Tokio Getty Images / Naomi Baker / Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski podczas startu w Tokio
Niedziela to trzeci dzień regat wioślarskich podczas igrzysk olimpijskich Tokio 2020, które odbywają się w 2021 roku ze względu na pandemię koronawirusa. Dzień wcześniej Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski w swoim wyścigu eliminacyjnym dwójki podwójnej wagi lekkiej zajęli trzecie miejsce i musieli stanąć do rywalizacji w repasażu.

Ten dodatkowy wyścig poszedł już po myśli Polaków. Tylko na pierwszych 500 metrach nasi reprezentanci płynęli za rywalami, a przed nimi na pomiarze czasu byli Caetano Horta Pombo i Manel Balastegui. Hiszpanie z czasem zostali wyprzedzeni przez Polaków, ale cały czas trzymali się na drugiej pozycji i dzięki temu wywalczyli awans do półfinału. Kowalski i Mikołajczewski z każdym metrem powiększali przewagę nad rywalami i kontrolowali przebieg wyścigu, bez problemów zwyciężając i pewnie awansując do półfinału. Z trzeciego miejsca do półfinału awansowali reprezentanci Indii, którzy na dystansie wyprzedzili łódkę z Uzbekistanu.

Zdecydowanie więcej emocji było w drugim repasażu dwójki podwójnej wagi lekkiej. Tam od samego początku niemal wszystkie łodzie płynęły bardzo równo. Na pierwszym punkcie pomiaru, na 500 metrach, łódka Urugwaju traciła blisko trzy sekundy do prowadzących Kanadyjczyków. Jeszcze na półmetku nadal na prowadzeniu byli Kanadyjczycy, ale w drugiej części dystansu przyspieszyli zawodnicy z Ukrainy i Urugwaju. W czołówce byli także Portugalczycy, ale właśnie ta łódka dopłynęła ostatecznie na pechowym, czwartym miejscu, który nie dał im awansu do półfinału. Zwyciężyli Igor Khmara i Stanisław Kowalow, a za nimi na metę wpadły łódki Kanady, Urugwaju i Portugali. Wszystkie te cztery osady zameldowały się na kresce w ciągu 0,61 sekundy.

Półfinały dwójki podwójnej wagi lekkiej, w których wystąpią Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski, zaplanowane są na wtorek o godz. 4:18. Z półfinału awans wywalczą trzy najlepsze osady, a obok Polaków na starcie staną duety z Urugwaju, Norwegii, Niemiec, Czech i Kanady.

Wyniki repasażu dwójki podwójnej wagi lekkiej mężczyzn:

Wyścig 1:
1. Ukraina - 6:36.28 - awans do półfinału
2. Kanada - 6:36.79 - awans do półfinału
3. Urugwaj - 6:36.87 - awans do półfinału
4. Portugalia - 6:36.95 - finał C
5. Chile - 6:48.22 - finał C
6. Tajlandia - 7:20.50 - finał C

Wyścig 2:
1. POLSKA - 6:43.44 - awans do półfinału
2. Hiszpania - 6:45.71 - awans do półfinału
3. Indie - 6:51.36 - awans do półfinału
4. Uzbekistan - 6:56.22 - finał C
5. Wenezuela - 7:01.46 - finał C
6. Algieria - 7:12.08 - finał C

Czytaj także:
Tokio 2020. Iga Świątek zapamięta ten dzień. "To był dla mnie wyjątkowy moment"
Tokio 2020. Wielka sensacja w eliminacjach. Japończycy wiązali z nim dużej nadzieje

Czy Polacy awansują do finału A?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×