Tokio 2020. Koniec marzeń Polaków o medalu. Mistrzowie świata poza finałem

Polscy mistrzowie świata w czwórce bez sternika nie zdołali wywalczyć awansu do finału igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Nasi reprezentanci w repasażu przegrali swoją szansę na olimpijski medal.

Dawid Lis
Dawid Lis
Polska czwórka w finale B igrzysk Getty Images / Soenar Chamid/MB Media / Polska czwórka w finale B igrzysk
Polacy to mistrzowie świata z 2019 roku oraz brązowi medaliści mistrzostw Europy z 2020 roku. Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński, Michał Szpakowski liczyli na przedłużenie medalowej passy i zdobycie miejsca na podium igrzysk olimpijskich w Tokio. To się jednak nie uda.

Nasza czwórka bez sternika w sobotę zajęła trzecie miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym i musieli walczyć w niedzielnym repasażu o miejsce premiowane awansem do finału. Walkę o olimpijskie medale dawała jedna z dwóch pierwszych pozycji w repasażu.

Od razu bardzo mocno zaczęli pracować Holendrzy oraz Rumuni. Za nimi płynęła polska łódka. Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński, Michał Szpakowski byli cały czas w zasięgu rywali i mieli ochotę do walki. Na półmetku biało-czerwoni tracili niespełna sekundę do drugiej pozycji, która dała by awans do finału. W drugiej części dystansu rywale zaczęli jednak odjeżdżać. Na pewne prowadzenie wysunęli się Rumuni, a za nimi płynęli Holendrzy. Polacy na 500 metrów przed końcem tracili już blisko dwie sekundy do "Pomarańczowych". Nasi reprezentanci starali się gonić miejsce premiowane awansem, ale niestety Holendrzy nie osłabli i nie dali się dogonić. Tym samym Polakom została walka w finale B i zakończyły się ich marzenia o olimpijskim medalu.

Polacy popłyną w finale B, który zaplanowany jest na środę, 28 lipca o godz. 2:06. Finał A odbędzie się natomiast tego samego dnia o godz. 3:10.