Tokio 2020. Olimpijskie podium w drużynie dla Azjatów

W poniedziałkowym turnieju drużynowym łuczników w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 najlepsi okazali się Koreańczycy. To trzecie złoto w łucznictwie dla tej reprezentacji, wcześniej wygrała drużyna kobiet oraz mikst.

Dawid Lis
Dawid Lis
łuczniczy z Korei Południowej PAP/EPA / YONHAP / Na zdjęciu: łuczniczy z Korei Południowej
W turnieju drużynowym mężczyzn łucznictwa w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020, podobnie jak u kobiet, wystartowało 12 drużyn. Rozstawieni w ćwierćfinałach byli Koreańczycy, Japończycy, Chińczycy oraz Holendrzy. Szybko dołączyli do nich Amerykanie, Brytyjczycy, reprezentanci Indii oraz po zaciętym meczu zawodnicy Chińskiego Tajpej. Grono półfinalistów także zostało szybko wyłonione i znalazły się w nim trzy drużyny rozstawione, czyli Koreańczycy, Japończycy oraz Holendrzy. Jedynie Chińczycy ulegli drużynie Chińskiego Tajpej.

W pojedynku półfinałowym azjatyckich drużyn było już więcej emocji i do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. Po czterech setach było 4:4, zarówno Korea, jak i Japończycy wygrali po dwa z nich. Warte odnotowania jest to, że Koreańczycy dwukrotnie zdobyli po 58 punktów. W dogrywce także padł taki sam wynik - po 28. Ale strzały Koreańczyków były bliżej środka i to właśnie oni awansowali do wielkiego finału. W drugim półfinale aż takich emocji nie było, Holendrzy byli w stanie urwać tylko punkt trzeciej drużynie z Azji, która była w półfinale.

W pojedynku o brąz Holendrzy walczyli z Japończykami. Jedyna drużyna z Europy, która znalazła się w najlepszej czwórce, postawiła trudne warunki rywalom. Japończycy po raz kolejny potrzebowali dogrywki, tym razem zakończyła się ona na ich korzyść i pewne było, ze całe podium będzie się składało z drużyn azjatyckich. W wielkim finale Koreańczycy zdobyli odpowiednio 59 i 60 punktów w dwóch pierwszych setach, co dało im wynik 4:0 w meczu i spokój przed kolejną partią. Jak się okazało, trzeci set był ostatnim i to Koreańczycy zostali mistrzami olimpijskimi.