Tokio 2020. Szokujące wyniki w turnieju tenisistek! Kolejne wielkie gwiazdy kortów za burtą

W turnieju tenisowym w igrzyskach olimpijskich w Tokio doszło do kolejnych dużych niespodzianek. Z rywalizacji odpadła dwukrotna triumfatorka Wimbledonu i brązowa medalistka z Rio de Janeiro. Nie ma już także pogromczyni Magdy Linette.

Petra Kvitova Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Petra Kvitova
Po Ashleigh Barty, która odpadła w niedzielę, z Igrzyskami XXXII Olimpiady Tokio 2020 pożegnała się kolejna wielkoszlemowa mistrzyni. Petra Kvitova (WTA 13) przegrała 7:5, 3:6, 0:6 z Alison van Uytvanck (WTA 62). Czeszka pięć lat temu w Rio de Janeiro zdobyła brązowy medal. W pierwszym secie Belgijka z 2:5 wyrównała na 5:5 po obronie dwóch piłek setowych, ale nie odwróciła jego losów. Od stanu 3:2 w drugim secie gra Kvitovej się załamała i straciła 10 gemów z rzędu.

W turnieju nie ma już też Aryny Sabalenki (WTA 3), która w I rundzie rozbiła Magdę Linette. Białorusinka roztrwoniła prowadzenie 4:2 w trzecim secie i przegrała 4:6, 6:3, 6:7(3) z Donną Vekić (WTA 50). W trwającym dwie godziny i 35 minut meczu tenisistka z Mińska wykorzystała tylko dwa z 12 break pointów. Chorwatka na przełamanie zamieniła dwie z sześciu szans. Sabalenka posłała 43 kończące uderzenia (28 z forhendu) i popełniła 34 niewymuszone błędy. Vekić naliczono 21 piłek wygranych bezpośrednio i zaledwie 14 pomyłek. Chorwatka podwyższyła na 4-1 bilans meczów z Białorusinką i odniosła ósme zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu.

Belinda Bencić (WTA 12) po raz pierwszy bierze udział w igrzyskach olimpijskich i ma już za sobą dwa mecze. W Tokio w II rundzie wróciła z 0:2 w drugim secie i pokonała 6:2, 6:4 Misaki Doi (WTA 94). Szwajcarka podwyższyła na 4-0 bilans spotkań z Japonką. Jedynego seta straciła w II rundzie US Open 2015. Było to ich drugie starcie w 2021 roku. W Adelajdzie Bencić straciła cztery gemy.

W ciągu 84 minut Szwajcarka zdobyła 27 z 35 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Obroniła cztery z sześciu break pointów, a sama zamieniła na przełamanie pięć z dziewięciu szans. O ćwierćfinał Bencić zmierzy się z Barborą Krejcikovą, podwójną mistrzynią Rolanda Garrosa.

W 1/8 finału jest sprawczyni największej sensacji, czyli Sara Sorribes (WTA 48). W I rundzie wyeliminowała liderkę rankingu Barty. W poniedziałek wygrała 6:1, 6:4 z Fioną Ferro (WTA 64). W drugim secie Hiszpanka oddała podanie przy 3:3, ale jej łupem padły trzy kolejne gemy. W trwającym 97 minut meczu obroniła sześć z siedmiu break pointów i zaliczyła pięć przełamań. Popełniła 18 niewymuszonych błędów, a Francuzka miała ich 41.

Marketa Vondrousova (WTA 41) w 67 minut rozbiła 6:1, 6:2 Mihaelę Buzarnescu (WTA 168). Czeszka obroniła jeden break point i zanotowała pięć przełamań. W III rundzie czeka ją starcie z Naomi Osaką. Camila Giorgi (WTA 61) pokonała 6:3, 6:1 Jelenę Wiesninę (WTA 303), która wznowiła karierę po przerwie macierzyńskiej. Włoszka od 0:2 zgarnęła 12 z 14 kolejnych gemów. W trwającym 84 minuty meczu zniwelowała pięć z sześciu break pointów i zaliczyła pięć przełamań.

Igrzyska olimpijskie Tokio 2020, Tokio (Japonia)