Tokio 2020. Momiji Nishiya jedną z najmłodszych triumfatorek w historii igrzysk olimpijskich. Trudno uwierzyć ile ma lat

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JIJI PRESS JAPAN / Na zdjęciu: Momiji Nishiya (z lewej) i Funa Nakayama
PAP/EPA / JIJI PRESS JAPAN / Na zdjęciu: Momiji Nishiya (z lewej) i Funa Nakayama
zdjęcie autora artykułu

Trzynastoletnia reprezentantka Japonii, Momiji Nishiya, jest jedną z najmłodszych w historii triumfatorek igrzysk olimpijskich. Reprezentantka gospodarzy okazała się bezkonkurencyjna w skateboardingu ulicznym kobiet.

Momiji Nishiya zdobywając złoty medal w skateboardowej ulicznej rywalizacji kobiet XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich, miała 13 lat i 330 dni. Reprezentantka Japonii została tym samym drugą najmłodszą triumfatorką w historii zmagań. W przeszłości, na podium stawali jednak jeszcze młodsi sportowcy.

Według Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego najmłodszą złotą medalistką na świecie jest Marjorie Gestring (USA), która w wieku 13 lat i 268 dni zwyciężyła w nurkowaniu kobiet na Igrzyskach w Berlinie w 1936 roku. Była o miesiąc młodsza od Nishiyi.

Wśród chłopców, najmłodszym triumfatorem jest Kusuo Kitamura, który wygrał zawody pływackie mężczyzn na 1500 m stylem dowolnym w Los Angeles w 1932 roku, w wieku 14 lat i 309 dni.

Wliczając srebrne i brązowe medale, najmłodsza na świecie jest Inge Sorensen (Dania), 200-metrowa pływaczka w stylu klasycznym na Igrzyskach w Berlinie w 1936 roku, miała 12 lat i 24 dni.

Według kronikarskich zapisów, uwzględniając zawody grupowe, wśród sportowców, którzy zdobyli brązowy medal w grupie gimnastyków na poręczach równoległych na igrzysk olimpijskich w Atenach w 1896 r., znalazł się zawodnik, który miał 10 lat i 218 dni.

Czytaj także: Japończycy po raz kolejny zadziwili świat Tokio 2020. Sporo nowych dyscyplin na igrzyskach! Dzięki nim Polacy mają szansę na więcej medali

ZOBACZ WIDEO: Igrzyska pod znakiem obostrzeń. "Jesteśmy kontrolowani co kilka metrów"

Źródło artykułu: