13-latka z medalem olimpijskim. Kontrowersyjna opinia brazylijskiego polityka

PAP/EPA / JIJI PRESS JAPAN / Na zdjęciu: Rayssa Leal
PAP/EPA / JIJI PRESS JAPAN / Na zdjęciu: Rayssa Leal

13-letnia Momiji Nishiya została mistrzynią olimpijską w skateboardingu, a drugie miejsce zajęła jej rówieśniczka Rayssa Leal z Brazylii. Jeden z tamtejszych polityków zaapelował o zmianę w prawie pracy. Spadła na niego fala krytyki.

Skateboarding to nowa dyscyplina na igrzyskach olimpijskich. Zdominowana jest przez młode zawodniczki, co potwierdziła rywalizacja w Tokio. Mistrzynią została 13-letnia Momiji Nishiya, druga była jej rówieśniczka Rayssa Leal, a podium uzupełniła 16-latka Funa Nakayama.

Nie wszyscy w Brazylii pozytywnie odebrali sukces młodej zawodniczki. Sostenes Cavalcante, deputowany Partii Demokratycznej, zaproponował zmiany w tamtejszym prawie pracy. Obecne przepisy zabraniają podejmowania pracy dzieciom poniżej 14. roku życia. Polityk w jednym z wpisów rzucił pomysł zmniejszenia tego limitu.

"Brazylijskie dzieci w wieku 13 lat nie mogą pracować, ale skateboardzistka Rayassa Leal zdobyła srebrny medal igrzysk olimpijskich" - napisał na Twitterze.

ZOBACZ WIDEO: Ile sprzętu potrzebuje dziesięcioboista? "Jedenasta konkurencja to noszenie sprzętu z lotniska"

Propozycja spotkała się z falą krytyki. Senator Paulo Rocha nazwał ten pomysł absurdalnym i tłumaczył, że Cavalcente "wykorzystał sukces 13-latki, aby poprosić o rewizję prawa pracy".

"Nie ma porównania pomiędzy pracą dzieci a medalem Rayssy. Dzieci muszą uczyć się, bawić, uprawiać sport. Praca oznacza brak czasu na to wszystko" - tłumaczył.

"Co to za zniekształcony obraz rzeczywistości, gdy myślimy, że dziecko uprawiające sport jest tym samym co dziecko pracujące?" - pytał Paulo Sergio Pinheiro, działacz na rzecz praw dziecka.

Jak poinformował portal rt.com, partia, do której należy Cavalcante, wydała oświadczenie ws. jego wypowiedzi. Przekazano, że to jego prywatna opinia, a partia popiera pełną ochronę obecnych przepisów.

Do sprawy odniósł się także prawnik Henrique Soares Melo, który powiedział, że udział w igrzyskach nie kwalifikuje się jako praca zgodnie z krajowymi przepisami. - To zupełnie co innego niż umożliwienie wykonywania przez dziecko pracy w firmie - tłumaczył.

Według danych Brazylijskiego Instytutu Geografii i Statystyki (IBGE), około 2,5 miliona dzieci w wieku od 5 do 17 lat regularnie pracuje - większość z nich wykonuje prace domowe, pracuje w rolnictwie czy budownictwie.

Czytaj także:
Wspaniały występ 17-latka z Polski! Krzysztof Chmielewski popłynie w finale!
Kuriozalny problem organizatorów. Zaapelowali do zawodników o zakrywanie... tatuaży

Źródło artykułu: