KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Tokio 2020. Igrzyska olimpijskie bez rekordzisty Europy w biegu na 100 metrów

Alex Wilson, szwajcarski sprinter, był jedną z nadziei swojego kraju na medal olimpijski. Sportowy Sąd Arbitrażowy zawiesił go jednak za stosowanie dopingu. Sam zawodnik przyjął dość dziwną linię obrony.

Dawid Franek
Dawid Franek
Alex Wilson Getty Images / Alexander Hassenstein / Na zdjęciu: Alex Wilson
Wilson twierdzi, że zakazana substancja w jego organizmie (steryd trenbolon) pojawiła się po spożyciu skażonej wołowiny w Stanach Zjednoczonych. Nie potrafi jednak udowodnić swojej wersji wydarzeń.

Doping u Szwajcara wykryto w marcu, jednak 2 lipca przyznano mu zgodę na starty w międzynarodowych imprezach. Już 17 dni później Alex Wilson pobił rekord Europy w biegu na 100 metrów, osiągając czas 9,84 sekundy. Jego wyczyn jednak wzbudził wiele kontrowersji.

Wydarzenie miało miejsce na kameralnym amerykańskim stadionie w Marietcie. Na bieżni nie było m.in. systemu kontroli falstartów, a na zawodach było sporo anonimowych zawodników. Wyczyn Wilsona poddano pod wątpliwość, ale jego wynik oficjalnie został wpisany na europejskie i światowe listy.

ZOBACZ WIDEO: Reprezentacja Polski rozkręca się w turnieju olimpijskim. "To jest kwestia tego co wydarzyło się w głowach Polaków"

Tym samym szwajcarzy niezależnie od okoliczności mieli prawo marzyć o medalu olimpijskim Wilsona w którymś z biegów sprinterskich. Tak się jednak nie stanie.

Oficjalny komunikat Sportowego Sądu Arbitrażowego brzmi następująco:
"Panel stwierdził, że tymczasowe zawieszenie nałożone na sportowca w dniu 28 kwietnia 2021 r. nie powinno było zostać zniesione przez Izbę Dyscyplinarną Swiss Olympic. Wynika z tego, że decyzja Izby Dyscyplinarnej Swiss Olympic z dnia 2 lipca 2021 r. zostaje uchylona, ​​a tymczasowe zawieszenie zostanie przywrócone ze skutkiem natychmiastowym".

Czytaj także:
To one dały nam mnóstwo radości! Kim są srebrne wioślarki?

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
 • Robertus Kolakowski Zgłoś komentarz
  No to naszym ktortkobiegaczom ubylo konkurenta? Nie, bo naszych sprinterow-meszczyzn nie ma ani na 100 ani na 200 metrow. W meskich sprintach na 100, 200 i 400 metrow nie tylko swiat, ale i
  Czytaj całość
  Europa nam uciekaja. I to nawet jezeli wezmiemy pod uwage tylko bialych zawodnikow.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×