KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Tokio 2020. Dwudziestu lekkoatletów niedopuszczonych do igrzysk. Ich federacje naruszyły przepisy

Dwudziestu sportowców nie kwalifikuje się do rywalizacji w igrzyskach z powodu złamania przepisów antydopingowych. Najbardziej dotknięta została Nigeria - dziesięciu lekkoatletów z tego kraju zostało wykluczonych.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
reprezentacja Nigerii Getty Images / Jamie Squire / Na zdjęciu: reprezentacja Nigerii
Portal premiumtimesng.com wyjaśnił, że zgodnie z przepisami, które weszły w styczniu 2019 roku, federacje mają obowiązek zapewnienia sportowcom odpowiednich środków antydopingowych.

Sportowcy z państw zaliczonych do kategorii A muszą przejść co najmniej trzy badania antydopingowe bez wcześniejszego powiadomienia, które zostaną przeprowadzone w odstępie nie krótszym niż trzy tygodnie. Musi to nastąpić w ciągu dziesięciu miesięcy poprzedzających zawody.

Dopiero wtedy zawodnicy stają się uprawnieni do reprezentowania swojego kraju na mistrzostwach świata lub igrzyskach.

ZOBACZ WIDEO: Reprezentacja Polski rozkręca się w turnieju olimpijskim. "To jest kwestia tego co wydarzyło się w głowach Polaków"

- Federacje muszą odgrywać swoją rolę we wspieraniu wysiłków antydopingowych. Zasady są bardzo jasne, a ich przestrzeganie będzie niezbędne do przypieczętowania długoterminowych zmian i zapewnienia równych szans - powiedział David Howman, przewodniczący zarządu Athletics Integrity Unit.

Do kategorii A należą państwa z największym ryzykiem dopingowym i uważane za zagrożenie dla uczciwości sportu. Zaliczono do niej siedem państw - Białoruś, Bahrajn, Etiopię, Kenię, Maroko, Nigerię i Ukrainę.

Naruszenie przepisów sprawiło, że dziesięciu reprezentantów Nigerii nie zostało dopuszczonych do rywalizacji w igrzyskach. Łącznie do tego grona zalicza się dwadzieścia osób, co potwierdziło "Washington Post". Ich nazwiska nie zostały ujawnione.

Czytaj także:
Nie kryje się ze swoją orientacją. Po medalu w Tokio przemówiła
Kolejny rekord zakażeń COVID-19 w Tokio. Igrzyska olimpijskie zagrożone?

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
 • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
  Po takim artykule natychmiast dla Januszów i Grażynek jest pole do spekulacji na temat: kto z polskiej reprezentacji na Tokio "nagle" wypadł ze składu w nie do końca jasnych
  Czytaj całość
  okolicznościach.
  • yes Zgłoś komentarz
   "Ich nazwiska nie zostały ujawnione" - być może dlatego że to federacje mały sprawdaić zawodników bez uprzedzenia, a nie zawodnik miał przychodzić bez uprzedzenia. Zawodnik z
   Czytaj całość
   podejrzanego państwa był lub mógł być czysty, jednak (mimo obowiązku) nie ma dokumentu na to, że go sprawdzano.
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×