Tokio 2020. Mamy dwóch złotych medalistów w skoku wzwyż. Polski ślad w drużynie mistrza

Świetny poziom miał finał skoku wzwyż na igrzyskach w Tokio. Współlider światowych list Ilja Iwaniuk zawiódł. Z kolei Gianmarco Tamberi i Mutaz Essa Barshim zdobyli złoto, a brąz trafił do Białorusina.

Arkadiusz Dudziak
Na zdjeciu od lewej: Gianmarco Tamberi i Mutaz Essa Barshim w objęciach po zdobyciu złotych medali Getty Images / Richard Heathcote / Na zdjeciu od lewej: Gianmarco Tamberi i Mutaz Essa Barshim w objęciach po zdobyciu złotych medali
W niedzielę został przeprowadzony finał skoku wzwyż panów. Wśród głównych faworytów do zwycięstwa wymieniano Mutaza Essa Barshima oraz Ilję Iwaniuka. Zawodnik reprezentujący Rosyjski Komitet Olimpijski nie stanął na wysokości zadania. Zaliczył zaledwie 2,27m i zajął dopiero 9. miejsce.

Aż do wysokości 2,35m Gianmarco Tamberi oraz Barshim nie zaliczyli żadnej zrzutki i prowadzili ex aequo. Pokerową zagrywką popisał się Maksim Niedasiekau, który strącił pierwszą próbę na 2,35m i mógł zostać bez medalu. Zaliczył jednak w pierwszej próbie 2,37m, czym uratował podium.

Tamberi się nie poddawał. Uzyskał 2,37m i dalej prowadził wspólnie z Barshimem. Jednak żaden z zawodników nie był w stanie osiągnąć już wyniku 2,39m. Barshim i Tamberi zrezygnowali z dogrywki i w ten sposób mamy dwóch złotych medalistów.

Przypomnijmy, że trenerem Katarczyka już od wielu lat jest Polak, Stanisław Szczyrba.

Wyniki:
1. Mutaz Essa Barshim (Katar) 2,37m
1. Gianmarco Tamberi (Włochy) - 2,37m
3. Maksim Niedasiekau (Białoruś) - 2,37m

Tokio 2020. Wszystko już jasne! Wiemy, kto będzie rywalem polskich siatkarzy w walce o półfinał!

Czy jesteś zaskoczony, że zawodnicy zrezygnowali z dogrywki?