Nie żyje legendarny polski trener. Prowadził słynnego biegacza

W trakcie igrzysk olimpijskich Tokio 2020 pojawiła się bardzo przykra wiadomość. Zmarł Sławomir Nowak, który trenował m.in. słynnego Wilsona Kipketera.

Robert Czykiel
Sławomir Nowak Materiały prasowe / AWFiS Gdańsk / Na zdjęciu: Sławomir Nowak
Nie żyje legendarny polski trener Sławomir Nowak, o czym poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki i AWFiS Gdańsk. Szkoleniowiec odszedł w wieku 80 lat. To ogromna strata dla sportu.

Najgłośniej było o jego współpracy z Wilsonem Kipketerem, którego prowadził w latach 90. Słynny biegacz na 800 m dzięki Polakowi został mistrzem świata i pobił rekord globu.

Nowak jednak pracował także z wieloma Polkami, które pod jego wodzą osiągały świetne wyniki na imprezach międzynarodowych. Do sukcesów poprowadził m.in. płotkarki Zofię Bielczyk, Grażynę Rabsztyn, a także utytułowane wieloboistki Grażynę Niestój, Małgorzatę Guzowską, czy Marię Kamrowską.

W młodości sam był lekkoatletą. Startował w zawodach skoku o tyczce i dziesięcioboju. W pierwszej dyscyplinie zdobył mistrzostwo Polski, a w drugiej wywalczył brązowy medal.

Co ciekawe, miał trzy żony i wszystkie były jego podopiecznymi oraz startowały w igrzyskach olimpijskich. To kolejno Teresa Gierczak, Małgorzata Guzowska i Maria Kamrowska.

W ostatnich latach był pracownikiem dydaktycznym AWFiS w Gdańsku. Ostatnim dużym sukcesem w karierze trenerskiej był brąz Kamili Chudzik w siedmioboju na mistrzostwach świata w 2009 roku.