Tokio 2020. Tak skaczą tylko Chińczycy! Kolejny medal Brytyjczyka

Inaczej być nie mogło! Fantastyczni Chińczycy rozdzielili między siebie złoty i srebrny medal w skokach z trampoliny 3-metrowej w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Brąz padł łupem Brytyjczyka.

Siyi Xie PAP/EPA / Patrick B. Kraemer / Na zdjęciu: Siyi Xie
We wtorek w Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020 odbył się półfinał i finał w skokach do wody z trampoliny 3-metrowej. Złoty i srebrny medal zdobyli Chińczycy Siyi Xie i Zongyuan Wang. Brąz padł łupem Brytyjczyka Jacka Laughera, a czwarte miejsce zajął jego rodak James Heatly.

W poniedziałek w rundzie eliminacyjnej tylko Chińczycy uzyskali noty powyżej 500 punktów. Prowadził Wang przed Xie. W półfinale Azjaci zamienili się pozycjami. Do finału wszedł 40-letni Kei Terauchi, brązowy medalista mistrzostwa świata z 2001 roku. Dla Japończyka są to szóste i ostatnie igrzyska olimpijskie.  W półfinale słabo radził sobie Haram Woo, który w eliminacjach był piaty. Ostatecznie zajął 12. miejsce, ostatnie zapewniające awans do finału.

W finale poza Chińczykami, jedynie Laugher pokusił się o rezultat powyżej 500 punktów. Xie miał 558.75, Wangowi zapisano 534.90, a Brytyjczykowi zanotowano 518.00.

Zwycięstwo Xie nawet przez moment nie było zagrożone. Walka o drugie miejsce trwała do samego końca. Przed ostatnią rundą Wang miał tylko 2,05 punktu przewagi nad Laugherem. W szóstym skoku Chińczyk w świetnym stylu wykonał 4,5 salta w przód w pozycji łamanej (102.60). Brytyjczyk miał minimalnie trudniejszy skok, 2,5 salta w przód z trzema śrubami w pozycji łamanej, ale gorzej wykonany (87.75).

Przez długi czas szanse na podium miał Haram Wood. Stracił je, gdy w piątej serii słabo wykonał 3,5 salta w tył w pozycji łamanej (68.40). Na początku czwarty był Amerykanin Andrew Capobianco, ale później miał dwa nieudane skoki i skończył na 10. pozycji.

Dla Laughera jest to trzeci medal olimpijski. Pięć lat temu w Rio de Janeiro zdobył złoto (synchroniczne) i srebro. Xie i Wang w Tokio wywalczyli razem złoto w skokach synchronicznych.