Tokio 2020. Ależ bieg sztafety! Krok w stronę medalu zrobiony

Co to był za bieg polskiej sztafety! W swoim wyścigu eliminacyjnym pewnie wygrały i awansowały do finału. To jest ekipa na medal!

Arkadiusz Dudziak
Bieg eliminacyjny sztafety 4x400 pań PAP/EPA / Wu Hong / Na zdjęciu: Bieg eliminacyjny sztafety 4x400 pań
W czwartek polska sztafeta 4x400 kobiet walczyła o awans do finału. Polki wystąpiły w składzie Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-KowalikJustyna Święty-Ersetic. W tym biegu nie wystąpiła złota medalistka ze sztafety mieszanej Natalia Kaczmarek, ponieważ jako jedyna Polka startowała indywidualnie na tym dystansie.

Nasze reprezentantki pobiegły w pierwszym wyścigu. Z każdego biegu do finału awansowały po 3 sztafety, a skład uzupełniały dwie ekipy z najlepszymi czasami.

Kiełbasińska rozpoczęła znakomicie i jako pierwsza przekazała pałeczkę Baumgart-Witan. Polka utrzymała prowadzenie, nasze reprezentantki miały ponad 0,5s przewagi nad kolejnymi Niemkami i Francuzkami. Następna Hołub-Kowaluk jeszcze powiększyła przewagę na ostatnich metrach i przekazała Święty-Ersetic pałeczkę z prawie 1,5s zaliczki.

Święty-Ersetic mogła już biec spokojnie, oszczędzać się na finał i tak też zrobiła. Biało-Czerwone mimo tego były bliskie pobicia rekordu Polski. Pierwszy półfinał wygrały Polki przed Kubankami i Belgijkami i te drużyny były pewne awansu do finału. Kandydatki do medalu, Bahamki nie ukończyły biegu.

W drugim półfinale już od samego początku ogromną przewagę zbudowały sobie Amerykanki i Jamajki. Pozostałe sztafety biły się już tylko o dalsze pozycje. Wygrały Amerykanki ze znakomitym czasem 3:20,86. Drugie były Jamajki, a trzecie Brytyjki. Z czasami z tego biegu awansowały Holenderki i Kanadyjki.