Tokio 2020: Żona coraz bliżej męża. Siostry Pikulik drugie na punktowanym podwójnie finiszu

Madison (wyścig amerykański) kobiet po raz pierwszy został rozegrany na igrzyskach olimpijskich. Szóste miejsce zajęły siostry Daria i Wiktoria Pikulik.

PZ
Polki Daria Pikulik (L) i Wiktoria Pikulik PAP/EPA / Na zdjęciu: Polki Daria Pikulik (L) i Wiktoria Pikulik
Daria Pikulik i Wiktoria Pikulik były czwarte na drugim, siódmym i dziesiątym sprincie. Z kolei na ostatnim, dwunastym, punktowanym podwójnie finiszu, srebrne medalistki młodzieżowych mistrzostw Europy 2019 minęły metę jako drugie. Zawodniczki Klubu Kolarskiego Ziemia Darłowska ostatecznie zostały sklasyfikowane na 6. miejscu z dorobkiem dziewięciu punktów. Podczas mistrzostw świata 2019 w Pruszkowie siostry Pikulik były ósme.

Zdecydowanie najlepiej spisały się Katie Archibald i Laura Kenny (w poprzednich igrzyskach olimpijskich występująca pod panieńskim nazwiskiem Trott). Reprezentantki Wielkiej Brytanii punktowały na wszystkich dwunastu sprintach, a na aż dziesięciu z nich triumfowały. Do tego, nadrobiły okrążenie. Wygrały ze zdobyczą 78 "oczek". Laura Kenny jest coraz bliżej męża w klasyfikacji wszech czasów multimedalistów - zdobyła już piąte złoto igrzysk olimpijskich, podczas gdy Jason Kenny ma w dorobku sześć krążków z najcenniejszego kruszcu.

Srebrne medale zdobyły Amalie Dideriksen / Julie Leth (35 punktów), a brązowe - Gulnaz Chatuncewa (panieńskie nazwisko Badykowa) / Maria Nowołodska (26). Tuż za podium znalazły się triumfatorki mistrzostw świata 2019 i 2020 - Kirsten Wild / Amy Pieters (21). Piąte były aktualne wicemistrzynie globu - Clara Copponi / Marie Le Net. Za Polkami zostały sklasyfikowane między innymi triumfatorki wspomnianych młodzieżowych mistrzostw Europy 2019 - Letizia Paternoster / Elisa Balsamo zakończyły zmagania na 8. miejscu. Wystąpiło 15 duetów.

W eliminacjach sprintu z grona 29 zawodniczek do następnego etapu awansowały 24. Urszula Łoś przejechała 200 metrów ze startu lotnego w czasie 11.047 i zajęła 25. lokatę. Tuż za nią znalazła się Marlena Karwacka (11.083). Sklasyfikowana na 24. miejscu Migle Marozaite - ostatnia zawodniczka z awansem - uzyskała rezultat 11.031 - o 16 tysięcznych sekundy lepszy niż Łoś. Najlepsza w tej części rywalizacji okazała się Lea Sophie Friedrich (10.310). Drugi wynik miała Kelsey Mitchell (10.346), trzeci Emma Hinze (10.381), czwarty Mathilde Gros (10.400).

Po finałach mistrzostw świata, europejskiego czempionatu, igrzysk europejskich i zawodów Pucharu Świata przyszedł czas na kolejny holenderski finał w sprincie mężczyzn. Tym razem Jeffrey Hoogland i Harrie Lavreysen rywalizowali o złoto igrzysk olimpijskich. W półfinale Hoogland minął metę o 107 oraz 10 tysięcznych sekundy szybciej niż Denis Dmitrijew. Z kolei Lavreysen pokonał Jacka Carlina o 0.067 i 0.042 sekundy.

Do wyłonienia złotego medalisty były potrzebne trzy przejazdy. Prowadzenie objął Hoogland. Lavreysen zdołał doprowadzić do remisu. Różnica między nimi wyniosła 12 i 15 tysięcznych sekundy. Decydujące starcie aż tak zacięte nie było - z przewagą 0.208 sek. zwyciężył Lavreysen. W pojedynku o brąz Carlin finiszował o 0.486 i 0.015 wcześniej od Dmitrijewa.