Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Tokio 2020. Szwecja ze złotem po blisko stu latach! Zadecydowała dogrywka

Na taki sukces Szwecja czekała blisko sto lat! W sobotę zdobyła złoto w skokach przez przeszkody w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Do rozstrzygnięcia walki o tytuł potrzebna była dogrywka.

Łukasz Iwanek
Łukasz Iwanek
reprezentanci Szwecji w skokach przez przeszkody PAP/EPA / Nic Bothma / Na zdjęciu: reprezentanci Szwecji w skokach przez przeszkody
W sobotę w Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020 odbyła się ostatnia konkurencja w jeździectwie. Rywalizacja w drużynowych skokach przez przeszkody była bardzo zacięta. Złoto zdobyła Szwecja, która wyprzedziła USA i Belgię. W finale wystartowało 10 ekip, a każda złożona była z trzech jeźdźców.

Czyste pierwsze przejazdy mieli tylko Henrick von Eckermann (na koniu King Edward) i Laura Kraut (Baloutinue). W drugiej i trzeciej serii po jednej pomyłce mieli Malin Baryard-Johnsson na Indianie oraz Peder Fredricson na All In, co kosztowało Szwecję osiem punktów karnych. Podobnie było u Amerykanów. Po jednej zrzutce zanotowali Jessica Springsteen (Don Juan Van De Donkhove) i Ward McLain (Contagious).

Brąz powędrował do Belgii, która dostała 12 punktów karnych. Po dwóch przejazdach na prowadzeniu była Francja, która miała zaledwie dwa punkty karne, po jednym za nieznaczne przekroczenie czasu. Dokonali tego Simon Delestre i Berlux Z oraz  Mathieu Billot i Quel Filou 13. Jednak szanse na medal zostały pogrzebane, gdy koń Penelope Leprevost Vancouver De Lanlore dwukrotnie odmówił posłuszeństwa, co było równoznaczne z eliminacją.

O losach mistrzostwa przesądziła dogrywka. W niej sześciu jeźdźców nie popełniło ani jednego błędu i dlatego decydujący okazał się łączny czas przejazdów. Złoto zdobyła Szwecja (122.90), a srebro zgarnęła reprezentacja USA (124.20).

Szwecja na drużynowe złoto w skokach przez przeszkody czekała blisko sto lat. Triumfowała w tej konkurencji w Sztokholmie (1912), Antwerpii (1920) i Paryżu (1924).

Klasyfikacja medalowa drużynowych skoków przez przeszkody:

miejsce Drużyna Skład
1. Szwecja Henrik von Eckermann (King Edward), Malin Baryard-Johnsson (Indiana), Peder Fredricson (All In)
2. USA Laura Kraut (Baloutinue), Jessica Springsteen (Don Juan Van De Donkhoeve), McLain Ward (Contagious)
3. Belgia Pieter Devos (Claire Z), Jerome Guery (Quel Homme De Hus), Gregory Wathelet (Nevados S)

Wszystkie wyniki sobotniego finału można znaleźć TUTAJ.

Zobacz także:
Amerykanka nie oddała złota. Petr Korda ma powody do dumy
Znokautował rywala i ma złoto. Niebywały wyczyn Brazylijczyka!

ZOBACZ WIDEO: Paweł Fajdek z brązowym medalem IO w Tokio. Czy będzie zadowolony z tego osiągnięcia?
Czy śledziłeś jeździectwo na igrzyskach w Tokio?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×