Tokio 2020. Dominatorki z USA! Trzecie z rzędu złoto Amerykanek

Reprezentacja USA pokonała Hiszpanię 14:5 w finale turnieju piłki wodnej kobiet podczas igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Dla Amerykanek to trzeci złoty medal z rzędu w tej dyscyplinie sportu.

Michał Gałęzewski
Amerykanki cieszą się ze zwycięstwa PAP/EPA / HOW HWEE YOUNG / Na zdjęciu: Amerykanki cieszą się ze zwycięstwa
Piłka wodna mężczyzn zadebiutowała na turnieju olimpijskim w 1900 roku, kobiety rozpoczęły zmagania 100 lat później. Od tego czasu reprezentacja USA nie schodzi z podium. Po dwóch srebrnych i brązowym medalu w trzech pierwszych edycjach, w od turnieju w Londynie w 2012 roku USA nie schodzi z tronu.

Mecz Amerykanek z Hiszpanią, dla której był to drugi finał w historii, przebiegał jednostronnie. Już w pierwszej kwarcie faworytki prowadziły 4:1, a szczególną dominację było widać w trzeciej części spotkania, którą zespół z Ameryki Północnej wygrał aż 5:0. Na ponad 2 minuty przed końcem spotkania, po bramce Melissy Seidemann przewaga Amerykanek wynosiła już 10 bramek, ostatecznie po trafieniu Eleny Ruiz mecz zakończył się wynikiem 5:14.

Indywidualnie zdecydowanie najwięcej, bo aż 28 bramek rzuciła Simone van de Kraats z Holandii - trzy kolejne zawodniczki miały na swoim koncie 18 bramek. W niedzielę odbędą się finały mężczyzn, które zakończą rywalizację w piłce wodnej na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020.

Mecz o złoty medal:

Hiszpania - USA 5:14 (Garcia 2, Ruiz 1, Ortiz 1, Tarrago 1 - Musselman 3, A.Fisher 2, Gilchrist 2, Williams 2, Seidemann 1, Fattal 1, Steffens 1, Haralabidis 1, M.Fischer 1)