W historii siatkówki dokonał tego tylko jeden trener. Klątwa olimpijskiego finału, której częścią był Vital Heynen

Reprezentacja Polski siatkarzy tylko raz w historii sięgnęła po złoty medal igrzysk olimpijskich. Pod wodzą Vitala Heynena nie udało się powtórzyć tego wyniku. Biało-Czerwoni stali się ofiarą tej samej klątwy, co Rosyjski Komitet Olimpijski.

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Vital Heynen WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: Vital Heynen
Z historycznego punktu widzenia, najmniejsze szanse na wywalczenie złotego medalu igrzysk olimpijskich siatkarzy na turnieju w Tokio miały Wenezuela, prowadzona przez Ronalda Sartiego, Tunezja z Włochem Antonio GiacobbeArgentyna z Brazylijczykiem Marcelo MendezemIran z Władimirem AleknoJaponia z Philippe BlainemROC z Finem Tuomasem Sammelvuo i Polska z Belgiem Vitalem Heynenem. Co łączy wspomniane zespoły? Wszystkie ekipy prowadzą zagraniczni trenerzy.

W historii igrzysk olimpijskich, turniej siatkarzy tylko raz wygrała drużyna prowadzona przez obcokrajowca. W 2008 roku spektakularny sukces osiągnął Hugh McCutcheon, wygrywając z reprezentacją USA w Atenach.

W Japonii wspomniana teoria "trenerskiej klątwy" kolejny raz się potwierdziła. Po raz pierwszy w historii złoto wywalczyli Francuzi, prowadzeni przez Laurenta Tillie. W pokonanym polu Les Bleus pozostawili Fina Tuomasa Sammelvuo, prowadzącego Rosyjski Komitet Olimpijski. 45-letni szkoleniowiec ma jednak powody do dumy, bowiem jako jeden z nielicznych trenerów obcokrajowców, dotarł ze swoim zespołem do finału. Wcześniej udało się to tylko Arie Selingerowi, Izraelczykowi urodzonemu w Krakowie i prowadzącemu Holendrów oraz Argentyńczykowi Julio Velasco z reprezentacją Włoch.

- Może ten przesąd też odegrał pewną rolę. Ale poważnie, Tuomas doskonale przygotował zespół. Mam mieszane uczucia. Byliśmy mocni, zagraliśmy dobry turniej, ale taki jest sport - powiedział Aleksander Wołkow w rozmowie z serwisem championat.com.

Trenerzy finalistów igrzysk olimpijskich z ostatnich dziesięciu turniejów:

Rok Złoto Srebro
Los Angeles 1984 USA (Doug Beal) Brazylia (Roberto de Freitas)
Seul 1988 USA (Marv Dunphy) ZSRR (Giennadij Parszin)
Barcelona 1992 Brazylia (Jose Guimaraes) Holandia (Arie Selinger)
Atlanta 1996 Holandia (Joop Alberda) Włochy (Julio Velasco)
Sydney 2000 Jugosławia (Zoran Gajić) Rosja (Giennadij Szypulin)
Ateny 2004 Brazylia (Bernardo Rezende) Włochy (Gian Paolo Montali)
Pekin 2008 USA (Hugh Mc Cuetchon) Brazylia (Bernardo Rezende)
Londyn 2012 Rosja (Władimir Alekno) Brazylia (Bernardo Rezende)
Rio de Janeiro 2016 Brazylia (Bernardo Rezende) Włochy (Gianlorenzo Blengini)
Tokio 2020 Francja (Laurent Tillie) ROC (Tuomas Sammelvuo)

Czytaj także: Znamy klasyfikację końcową. Sprawdź miejsce polskich siatkarzy Tokio 2020. Co dalej z reprezentacją Polski? Vital Heynen odpowiedział na najważniejsze pytania ZOBACZ WIDEO: "Przegraliśmy z mistrzami olimpijskimi". Wygrana Francuzów osładza polską porażkę

Który z polskich trenerów mógłby przejąć reprezentację od Vitala Heynena?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×