Tokio 2020. PKOl wyda ogromną kwotę na nagrody dla polskich medalistów

Polski Komitet Olimpijski przeznaczy łącznie 2,2 mln złotych na premie dla sportowców, którzy stanęli na podium podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Reprezentanci Polski zdobyli łącznie 14 medali - 4 złote, 5 srebrnych oraz 5 brązowych.

Artur Babicz
Artur Babicz
Wojciech Nowicki PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: Wojciech Nowicki
Już od początku lipca znane są stawki nagród jakie PKOl ustalił za medale wywalczone podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Zgodnie z tymi ustaleniami w konkurencjach indywidualnych za złote medale przyznano nagrodę 120 000 złotych, za srebrny 80 000 złotych, natomiast brąz wyceniono na 50 000 złotych.

Nieco inne stawki obowiązywały w konkurencjach drużynowych, w tym sztafetach, załogach żeglarskich czy osadach kajakarskich i wioślarskich. W takich przypadkach za tytuł mistrza olimpijskiego przyznawano nagrodę 90 000 złotych, natomiast dwa kolejne stopnie podium wyceniono na 60 000 i 37 500 złotych.

Zgodnie z tymi założeniami do polskich mistrzów olimpijskich z Tokio trafiło 990 000 złotych. Tę kwotę rozdzielono pomiędzy Anitę Włodarczyk, Wojciecha Nowickiego, Dawida Tomalę oraz sztafetę mieszaną 4x400 m (ze względu na różne składy sztafety nagrody przyznano aż siedmiorgu biegaczom).

Na konta srebrnych medalistów z PKOl zostanie przelane łącznie 860 000 złotych. Ta kwota zostanie podzielona na Marię Andrejczyk, wioślarską czwórkę podwójną kobiet, kajakarski K-2, kobiecą załogę żeglarską w klasie 470 i kobiecą sztafetę 4x400 m (łącznie pięć biegaczek).

Natomiast sportowcy z ostatniego miejsca na podium podczas igrzysk olimpijskich w Tokio dostaną w sumie 350 000 złotych. To zostanie rozdzielone na Malwinę Kopron, Pawła Fajdka, Patryka Dobka, Tadeusza Michalika oraz kajakarską osadę kobiet K-4.

Co więcej, PKOl przeznaczy również środki na nagrody dla trenerów. Szkoleniowcy mistrzów olimpijskich mogą liczyć na 60 000 złotych. W przypadku opiekunów srebrnych i brązowych medalistów będzie do kolejno 40 000 złotych i 25 000 złotych.

Zobacz także: Dominacja Amerykanów trwa w najlepsze
Zobacz także: Mistrz o klęsce Polaków

ZOBACZ WIDEO: Umiarkowane zadowolenie z występu Polaków na igrzyskach. "Trzeba mierzyć jeszcze wyżej"
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×