Mamy drugie złoto paraolimpiady w Tokio. Patryk Chojnowski powrócił na tron!

W finale igrzysk paraolimpijskich w Tokio był faworytem. Doskonale poradził sobie z presją. Po zwycięstwie nad Francuzem Mateo Boheasem Patryk Chojnowski po raz drugi w karierze zdobył złoto.

Michał Fabian
Patryk Chojnowski PAP / Tytus Żmijewski / Na zdjęciu: Patryk Chojnowski
Polska ma drugi złoty medal na igrzyskach paraolimpijskich Tokio 2020. Po triumfie Róży Kozakowskiej w rzucie maczugą tytuł mistrzowski w tenisie stołowym (klasa 10) wywalczył Patryk Chojnowski.

31-letni zawodnik w finale zmierzył się z Mateo Boheasem z Francji. W pierwszym secie miał problemy. Rywal prowadził już 7:4, ale Chojnowski zareagował kapitalnie, zwyciężając 11:8.

Kolejny set to popis polskiego tenisisty (11:5). Najbardziej zacięta była trzecia partia. Chojnowski prowadził 8:6, później piłkę setową miał Boheas, ale ostatecznie to Polak cieszył się ze zwycięstwa w tej odsłonie (12:10) i w całym spotkaniu (3:0).

Chojnowski odzyskał w ten sposób tytuł mistrza paraolimpiady. Przed pięcioma laty w Rio de Janeiro przegrał w finale z Chińczykiem Yang Ge (2:3). Wcześniej triumfował na igrzyskach w Londynie (2012).

- Po porażce w Rio nie oglądałem tego meczu ani razu, może dziś zobaczę po pięciu latach. Nie dopuszczałem do siebie myśli, że w Tokio może być inny rezultat niż powtórka z Londynu. Czekałem na Tokio, żeby się zrewanżować. Udało się i jestem szczęśliwy - powiedział mistrz paraolimpiady w rozmowie z TVP Sport.

Patryk Chojnowski w dzieciństwie uległ wypadkowi, w wyniku którego prawy staw skokowy został zmiażdżony. Groziła mu amputacja, ale lekarze na szczęście zdołali uratować stopę.

Był to dziesiąty medal dla Polski na paraolimpiadzie w Tokio - oprócz dwóch złotych krążków Biało-Czerwoni zdobyli dwa srebrne i sześć brązowych medali.