Tokio 2020. Chiny wybrały chorążych podczas ceremonii otwarcia. Ten moment przejdzie do historii

Przedstawiciele Chińskiego Komitetu Olimpijskiego dokonali wyboru chorążych, którzy podczas ceremonii otwarcia letnich igrzysk olimpijskich poniosą flagę narodową. Po raz pierwszy w historii tego zaszczytu dostąpi kobieta.

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Materiały prasowe / FIVB
Chiński Komitet Olimpijski poinformował, że chorążymi reprezentacji olimpijskiej podczas ceremonii otwarcia letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 będą: Ting Zhu (siatkówka) i Shuai Zhao (taekwondo).

Ting Zhu jest pierwszą kobietą w historii Chin, która dostąpi tego zaszczytu. Kapitan siatkarskiej reprezentacji przed pięcioma laty doprowadziła swój zespół do trzeciego w historii złotego medalu igrzysk olimpijskich. W finale podopieczne Lang Ping pokonały Serbki 3:1, a 27-latka została wybrana najlepszą przyjmującą i MVP turnieju.

Doświadczona siatkarka jest uznawana za jedną z najlepszych zawodniczek na świecie, a w swoim kraju za ikonę siatkówki. W drużynie narodowej zadebiutowała w 2011 roku, w wieku 18 lat. Od tego momentu z kadrą wywalczyła m.in. srebro i brąz mistrzostw świata, mistrzostwo Azji, dwa Puchary Świata, Puchar Wielkich Mistrzyń i złoty medal igrzysk olimpijskich.

ZOBACZ WIDEO: Piotr Lisek zrobił show na początku wywiadu. "Poczekaj, mogę zrobić"

Przed startem igrzysk olimpijskich MKOl zaproponował, aby w tym roku chorążymi Narodowych Komitetów Olimpijskich były dwie osoby - kobieta i mężczyzna. Pomysł Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z optymizmem przyjęło wiele krajów, w tym Polska. To efekt dążenia do równouprawnienia. Celem jest, aby podczas kolejnych Igrzysk Olimpijskich w 2024 r. w Paryżu startowało tyle samo zawodniczek i zawodników.

W historii Chin kobiety pełniły funkcję chorążych dwukrotnie. W 2006 i 2018 roku łyżwiarki szybkie Yang Yang i Wang Meng, niosły flagę podczas ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Czytaj także:
Tokio 2020. "Wioska olimpijska musi być najbezpieczniejsza". Organizatorzy zabrali głos po zakażeniu koronawirusem

Tokio 2020. Bruno Rezende chorążym Brazylii. Uwagę zwraca jeden szczegół

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×