Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Triumf Norwegów w biathlonowej sztafecie mężczyzn

Reprezentanci Norwegii zwyciężyli w ostatniej biathlonowej konkurencji na igrzyskach w Vancouver, czyli w sztafecie mężczyzn. Sukces Skandynawom zapewnił Ole Einar Bjoerndalen, który biegł na ostatniej zmianie i sięgnął tym samym po swoje jedyne złoto w Kanadzie. Na podium stanęli jeszcze Austriacy i Rosjanie.

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Rywalizacja drużynowa toczyła się w trudnych warunkach atmosferycznych, gdyż w Whistler nieustannie padał śnieg. W tej sytuacji tym większe znaczenie miało dobre strzelanie, które nie wszystkim się udało. Wśród sztafet, które uniknęły pokonywania karnych rund, znaleźli się również Norwegowie i to właśnie oni mogli cieszyć się ze złotych medali. Mieszanka rutyny z młodością w piątkowe przedpołudnie czasu kanadyjskiego okazała się wystarczająca do wygranej. Jako pierwszy na trasę wyruszył 40-letni weteran Halvard Hanevold, który w składzie norweskiego zespołu był już w Nagano w 1998 roku. Gdy nie zawiódł również zmieniający go 21-letni Tarjei Boe wiadomo było, że Skandynawowie są blisko triumfu, gdyż na kolejnych zmianach biegli Emil Hegle Svendsen Ole Einar Bjoerndalen. Dwójka liderów kadry zgodnie z przewidywaniami nie zawiodła i w ten sposób po ośmiu latach Norwegowie powrócili na najwyższy stopień podium w sztafecie 4x7,5 km. Wygraną w drużynie indywidualne niepowodzenia w Vancouver w ten sposób powetował sobie nieco Bjoerndalen, który nie zdołał wcześniej wygrać w Whistler ani jednej konkurencji.

Za plecami utytułowanego Norwega toczyła się tymczasem interesująca walka o srebro. W trakcie swojego pierwszego strzelania pogubił się Christoph Summann, który musiał pokonywać karną rundę. Niepowodzenie Austriaka wykorzystał Jewgienij Ustiugow, jednak biegł wolno i Summann szybko odrobił do niego znaczną część straty. Rosjanin na dodatek źle strzelał w pozycji stojącej, musiał dobierać kolejne pociski, i na finałową rundę obydwaj znów wybiegli razem. Na trasie żaden z nich nie zdołał oderwać się od rywala, więc o wszystkim zadecydował finisz, gdzie minimalnie lepszy okazał się Austriak.

Wyniki sztafety mężczyzn:

M Kraj Skład Kary Czas
1 Norwegia Hanevold, Boe, Svendsen, Bjoerndalen 0+7 1:21:38,1
2 Austria Eder, Mesotitsch, Landertinger, Summann 1+8 +38,6
3 Rosja Czerezow, Szipulin, Czudow, Ustiugow 0+4 +38,8
4 Szwecja Lindstrom, Bergmann, Nilsson, Ferry 1+10 +1:23,9
5 Niemcy Schempp, Birnbacher, Peiffer, Greis 2+7 +1:37,9
6 Francja Jay, Defrasne, S.Fourcade, M.Fourcade 1+9 +1:38,1
7 Czechy Soukup, Vitek, Dostal, Slesingr 0+9 +2:17,1
8 Ukraina Bilanenko, Deryzemlya, Derkacz, Sednew 0+4 +2:47,0
9 Szwajcaria Frei, Simmen, Weger, Hallenbarter 0+9 +2:58,7
10 Kanada Clegg, Bedard, Green, Leguellec 0+7 +3:12,6

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×