- Tylko na igrzyskach w Vancouver (2010) podium dwóch konkursów indywidualnych wyglądało tak samo. Zarówno na skoczni dużej jak i normalnej złoty medal wywalczył Simon Ammann przed Adamem Małyszem i Gregorem Schlierenzauerem.
- Tylko raz w historii lider Pucharu Świata nie zdobył ani jednego medalu. Był to Jakub Janda w roku 2006 (Turyn).
- Czterokrotnie lider PŚ sięgał po "złoto" na skoczni normalnej, na obiekcie dużym miało to miejsce dwukrotnie.
- Andreas Widhoelzl i Jens Weissflog dwukrotnie wygrywali konkursy Pucharu Świata bezpośrednio poprzedzające igrzyska.
- Skoczkowie narciarscy po raz pierwszy na igrzyskach rywalizowali w roku 1924 w Chamonix. Począkowo trzy medale otrzymali Norwegowie: Jacob Tullin Thams, Narve Bonna oraz Thorleif Haug. Pół wieku później nieżyjącemu Haugowi odebrano medal, gdyż jego nota miała być źle obliczona. Nowym medalistą został Amerykanin Anders Haugen.
- Konkurs skoków na igrzyskach w Lake Pacid (1932) zakończył się bardzo
pomyślnie dla Norwegów, gdyż w kolejności: Birger Ruud, Hans Beck, Kåre Walberg zapełnili oni całe podium. Podobnie było także w Sankt Moritz (1948). Norweski tercet medalistów w składzie: Petter Hugsted, Birger Ruud, Thorleif Schjelderup. Powtórkę mieliśmy dopiero w roku 1972. Wówczas w japońskim Sapporo na skoczni normalnej medale zgarnęła trójka gospodarzy: Yukio Kasaya, Akitsugu Konno, Seiji Aochi.
- Wedle nadziei, a nawet pewności, gospodarzy Yukio Kasaya miał zdominować igrzyska w Sapporo. Japończyk został nawet wycofany z Turnieju Czterech Skoczni mając trzy wygrane konkursy! Po konkursie na skoczni normalnej czekała go przejażdżka powozem z rodziną cesarską. Podobnie miało być na zakończenie zmagań na dużym obiekcie. Jednak tam triumfował Wojciech Fortuna.
- Dwóch skoczków zdobyło dublet złotych medali w konkursach indywidualnych. Byli Matti Nykanen (1988 - Calgary) oraz Simon Ammann (2002 - Salt Lake City oraz Vancouver - 2010). Kontynentem, który sprzyjał takim sytuacjom była Ameryka Północna, z czego dwukrotnie działo się to w Kanadzie.
- Tylko dwa miasta dwukrotnie organizowały zimowe igrzyska olimpijskie. Były to szwajcarskie St. Moritz (1928 i 1948) oraz austriacki Innsbruck (1964 i 1976). Podobnie mogło być w przypadku Garmisch-Partenkirchen oraz Cortina d'Ampezzo. Jednak z racji trwania II wojny światowej imprezy się nie odbyły.
- Konkursy na igrzyskach w Sarajewie (1984) były zaliczane dla klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
- Tylko dwóm reprezentacjom udało się zdobyć medale drużynowe na trzech igrzyskach z rzędu. Jest to Austria (92 - srebro, 94 i 98 - brąz) i Niemcy (94 - złoto, 98 - srebro, 2002 - złoto).
- Po raz pierwszy olimpijski konkurs skoków narciarskich zamierzano przeprowadzić... latem. Miało to mieć miejsce podczas letnich igrzysk w roku 1916. Jednak plany te pokrzyżował wybuch I wojny światowej.
- Noriaki Kasai to jedyny na tych igrzyskach skoczek, mający ponad 40 lat. Jednak bywali starsi. Kimś takim był Pál Ványa. Reprezentant Węgier wystąpił na igrzyskach w Sankt Moritz, w roku 1948. Miał wówczas 43 lata i 239 dni.
- Z kolei najmłodszy był koreańczyk Kim Hyun-ki, który wystartował w roku 1998 wystartował w Nagano mając zaledwie 15 lat i 3 dni.
- O początkowej dominacji Norwegów może świadczyć fakt, iż dopiero na siódmych igrzyskach (Cortina d'Ampezzo 1956) żaden z nich nie stanął na podium.
- W roku 1964 w Innsbrucku zawodnicy oddawali trzy skoki, z czego zaliczane były dwie najlepsze próby.
- Osiem lat później, również w Innsbrucku, całą pulę zgarnęli reprezentanci dwóch
krajów. Gospodarze z Austrii oraz skoczkowie z NRD. Na normalnej skoczni triumfował Hans-Georg Aschenbach przed Jochenem Dannenbergiem (obaj NRD) oraz Karlem Schnablem (Austria). Na skoczni dużej proporcje się odwróciły i to dwóch Austriaków uplasowało się przed Niemcem - Schnabl, Anton Innauer, Henry Glass. Tego dnia czterech Austriaków i czterech Niemców zapełniło całą pierwszą ósemkę.
- Mimo, iż dla kibica skoków narciarskich pewne kraje mogą wydawać się egzotyczne, to w roku 1984 w Sarajewie wystąpiło aż trzech zawodników z Hiszpanii (Ángel Janiquet, José Rivera oraz Bernat Sola). Dla porównania Polaków było tylko dwóch; w osobach Piotra Fijasa i Janusza Malika.
- Pierwszy konkurs drużynowy rozegrano dopiero w Calgary (1988). Zwyciężyła Finlandia przed Jugosławią i Norwegią.
- Dwukrotnie mistrz wyprzedził wicemistrza o 0,1 punktu. W roku 1972 w Sapporo Wojciech Fortuna Waltera Steinera oraz w 2006 w Turynie Thomas Morgenstern Andreasa Koflera.
2.Steiner-219,8 3.Schmidt-219,3 4.Kajhko-219,2...7.Kasaja. Czytaj całość