Poznaliśmy komplet finalistów dwójek

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Francois Nel / Na zdjęciu: hiszpańscy wioślarze
Getty Images / Francois Nel / Na zdjęciu: hiszpańscy wioślarze
zdjęcie autora artykułu

We wtorek na torze regatowym na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024 odbyły się półfinały dwójek podwójnych kobiet oraz mężczyzn. Po nich znamy wszystkie osady, które powalczą o medale. Miejscowi kibice mieli także swoje powody do radości.

We wtorek przed południem na torze regatowym na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024 trwała walka o miejsca w finale A w konkurencji dwójek podwójnych kobiet i mężczyzn. W tej konkurencji nie mamy swoich reprezentantów, ale emocji nie brakowało.

W pierwszym półfinale dwójek podwójnych kobiet bardzo mocno rozpoczęły reprezentantki Francji, czym poruszyły trybuny. Fani dopingowali swoje zawodniczki przez cały dystans. Te jednak prowadziły tylko przez około 600 metrów. Później Trójkolorowe musiały walczyć, aby znaleźć się w czołowej trójce, bo właśnie trzy pierwsze miejsca premiowane były awansem do finału. Na czoło przesunęły się Nowozelandki, które już prowadzenia nie oddały. W pogoń za nimi ruszyły Holenderki, ale nie zdołały dogonić łodzi rywalek i dopłynęły ze stratą 0,71 sekundy. Nieco ponad sekundę straciły Francuzki, które przekroczyły linię mety jako trzecie i dały wiele powodów do radości swoim fanom.

Drugi półfinał również przyniósł sporo emocji. Od początku cztery łodzie wysunęły się na czoło i właśnie te osady miały zamiar rozegrać walkę o trzy miejsca między sobą. Prowadziły Brytyjki, a za nimi płynęły Australijki. Na półmetku jednak na drugiej pozycji znalazły się już Rumunki. Te jednak kolejne 500 metrów przepłynęły spokojnie i spadły nawet poza czołową trójkę, a w niej ponownie znalazły się Australijki oraz Norweżki. Na ostatnich metrach zdecydowanie mocniej ruszyły Rumunki, które na mecie zameldowały się jako pierwsze, wyprzedzając Brytyjki o 0,41 sekundy. Tuż za nimi trwała walka do ostatnich metrów o trzecie miejsce, premiowane awansem do finału igrzysk olimpijskich 2024. Z tej rywalizacji zwycięsko wyszły Norweżki, które pokonały Australijki o 0,22 sekundy.

ZOBACZ WIDEO: "Nie przystoi". Jest oburzona słowami Piesiewicza

W rywalizacji mężczyzn bardzo mocno rozpoczęli pierwszy półfinał Serbowie. Martin Mackovic i Nikolaj Pimenov jeszcze na półmetku byli na prowadzeniu. W drugiej części dystansu jednak zaczęli doganiać ich rywale i ostatecznie Serbowie dopłynęli dopiero na czwartym miejscu, co nie dało im awansu do finału. Po półmetku rozpędzali się natomiast Holendrzy, którzy początkowo byli poza finałem, ale ostatecznie na metę wpłynęli na pierwszej pozycji z dość wyraźną przewagą nad Hiszpanami.

Walkę o ostatnie miejsca w finale rozpoczęli bardzo mocno Niemcy. Jonas Gelsen i Marc Weber, podobnie jak wcześniej Serbowie, prowadzili na półmetku. Później jednak zaczęli wyprzedzać ich rywale i ostatecznie Niemcy dopłynęli na czwartym miejscu. W drugiej połowie dystansu skutecznie atakowali natomiast Irlandczycy, którzy zwyciężyli oraz Nowozelandczycy, którzy z piątego miejsca przesunęli się na trzecie i także awansowali do finału.

Finał tej konkurencji na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024 zaplanowany jest na czwartek, 1 sierpnia.

Półfinały dwójek podwójnych kobiet:

Bieg 1: 1. Nowa Zelandia - 6:49.49 - awans do finału A 2. Holandia - 6:50.20 - awans do finału A 3. Francja - 6:51.30 - awans do finału A 4. Czechy - 6:54.76 - awans do finału B 5. Irlandia - 6:55.08 - awans do finału B 6. Włochy - 6:58.08 - awans do finału B

Bieg 2: 1. Rumunia - 6:51.41 - awans do finału A 2. Wielka Brytania - 6:51.82 - awans do finału A 3. Norwegia - 6:52.47 - awans do finału A 4. Australia - 6:52.69 - awans do finału B 5. USA - 7:04.12 - awans do finału B 6. Chiny - 7:09.75 - awans do finału B

Półfinały dwójek podwójnych mężczyzn:

Bieg 1: 1. Holandia - 6:13.60 - awans do finału A 2. Hiszpania - 6:14.91 - awans do finału A 3. Rumunia - 6:15.73 - awans do finału A 4. Serbia - 6:17.35 - awans do finału B 5. Chiny - 6:38.82 - awans do finału B 6. Chorwacja - 6:49.51 - awans do finału B

Bieg 2: 1. Irlandia - 6:13.14 - awans do finału A 2. USA - 6:14.19 - awans do finału A 3. Nowa Zelandia - 6:14.30 - awans do finału A 4. Niemcy - 6:17.69 - awans do finału B 5. Francja - 6:19.35 - awans do finału B 6. Norwegia - 6:20.27 - awans do finału B

Czytaj także: "Prosimy". Dziennikarze TVP wystosowali apel ws. Babiarza Nikt tego nie zauważył. Walczyła w... siódmym miesiącu ciąży!

Źródło artykułu: WP SportoweFakty