KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Jak ćwiczyć w domu? Kilka praktycznych porad

Trenowanie w domu ma niewątpliwe zalety: nie trzeba nigdzie wychodzić, szykować się, tracić czasu na dojazd do fitness klubu.

 Redakcja
Redakcja
Plusem może też być domowa atmosfera, szczególnie dla osób, które nie przepadają za treningiem wśród innych wyciskających siódme poty nieznajomych.
Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia
Istnieje jednak kilka problemów, z którymi musi się zmierzyć osoba trenująca w domu. Oto najważniejsze z nich:

1. Motywacja
Podczas treningu w fitness klubie nikt nam nie przeszkadza - nie ma tam dzieci i innych członków rodziny. W klubie jesteśmy skazani na trenowanie. Kiedy szykujemy się do treningu w domu, zawsze znajdzie się coś, co będzie od niego ważniejsze. Problem ten najlepiej rozwiązać, wpisując trening w grafik codziennych obowiązków. Miejsce przeznaczone do ćwiczeń powinno być odpowiednio wyposażone. Poczujemy się wtedy tak, jakbyśmy szli do klubu. Niech wszyscy domownicy wiedzą, że ta godzina jest godziną treningu - równie ważnego, jak każdy inny obowiązek.

2. Miejsce
Nie musimy mieć sali gimnastycznej, ale wygospodarujmy przynajmniej kilka metrów kwadratowych. Podłogę powinniśmy uprzątnąć z wszelkich przedmiotów, które mogą nam przeszkodzić w treningu. W pobliżu nie może się też znaleźć żadne wyposażenie, które łatwo przewrócić czy uszkodzić, na przykład telewizor czy lustro. Podczas wykonywania trudnych technicznie ćwiczeń może czasem dojść do lekkiego zachwiania równowagi - upewnijmy się więc, że dysponujemy odpowiednią ilością miejsca wokół.

3. Sprzęt
Zaletą klubu jest to, że mamy w nim szeroki wybór sprzętu sportowego. Domową siłownię musimy sobie sami wyposażyć. Najlepiej wybierać takie urządzenia, które oferują jak największą gamę ćwiczeń oraz zajmują jak najmniej miejsca. Królują odważniki kulowe. Dobrze mieć po dwie sztuki w przynajmniej trzech rozmiarach - ekki, średni oraz ciężki. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w matę treningową. Unikniemy w ten sposób siniaków od twardej podłogi i skupimy się na uzyskiwaniu zamierzonych rezultatów. Warto zdecydować się na matę do jogi - jest na tyle cienka, że zapewni dobrą stabilizację, nie ślizga się, a zarazem zapobiega obiciom.

- Doskonałym przyrządem do wyrabiania wytrzymałości jest skakanka - oczywiście zawsze można pójść pobiegać, jednak gdy pogoda nie sprzyja treningowi outdoor, skakanka świetnie sprawdzi się przy budowaniu wydolności - mówi Valériane Rougeaux, ekspertka Domyos, marki sklepów Decathlon.

Kolejny must have to przyrządy typu TRX - wykorzystują masę naszego ciała, wzmacniając funkcje stabilizujące oraz wyrabiając siłę.

4. Trening
Mając wydzielone miejsce do treningu i skompletowany sprzęt, najlepiej umówić się z trenerem personalnym, który przeprowadzi trening - dostosowany specjalnie do naszych potrzeb i możliwości - u nas w domu. Możemy poprosić też o przygotowanie planu treningowego na najbliższe tygodnie - tak, byśmy byli w stanie realizować go samodzielnie. Jeżeli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z treningiem, nie uczmy się go z internetu. Zamieszczane tam materiały często zawierają błędy, dodatkowo my sami nie jesteśmy w stanie skorygować swojego treningu. Korzystanie z pomocy osoby kompetentnej zapewni bezpieczeństwo oraz wymarzone rezultaty.

Trening w domu może być równie ciekawy, skuteczny i bezpieczny jak ten w klubie, ale pod warunkiem, że podejdziemy do niego z odpowiednim zaangażowaniem oraz wiedzą.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×