Sensacja w MotoGP. Kwalifikacje do GP Tajlandii z zaskakującym triumfatorem

Podczas gdy walka o tytuł w MotoGP nabiera rumieńców, w kwalifikacjach do GP Tajlandii byliśmy świadkami ogromnej niespodzianki. Pierwsze pole position w karierze zdobył debiutujący w królewskiej kategorii Marco Bezzecchi.

Łukasz Kuczera
Marco Bezzecchi Materiały prasowe / MotoGP / Dorna / Na zdjęciu: Marco Bezzecchi
Podczas gdy ostatnie wyścigi sprawiły, że walka o tytuł mistrzowski w MotoGP rozpoczęła się niemal od nowa, w GP Tajlandii w rywalizację faworytów postanowili wtrącić się zawodnicy spoza czołówki. Po pierwsze pole position w karierze sięgnął Marco Bezzecchi, który pokonał jedno okrążenie w czasie 1:29.671.

Młody Włoch do końca "czasówki" musiał drżeć o pierwszą pozycję startową, bo bardzo szybki był Jorge Martin. Hiszpan ostatecznie przegrał rywalizację o najlepszy czas o ledwie 0,021 s.

Bardzo blisko siebie na polach startowych znajdą się dwaj główni kandydaci do tytułu mistrza świata - Francesco Bagnaia i Fabio Quartararo. Włoch wywalczył trzeci wynik, podczas gdy Francuz był od niego minimalnie wolniejszy i zajmie w niedzielę czwarte miejsce. Quartararo daleki był od radości, bo ma świadomość, że w tempie wyścigowym zawodnicy korzystający z motocykli Ducati mogą mieć przewagę.

Sprawcą niespodzianki mógł być też Marc Marquez. Ośmiokrotny mistrz świata powoli wraca do formy po długiej pauzie spowodowanej poważną operacją kontuzjowanego ramienia. Hiszpan był bliski wywalczenia miejsca w pierwszym rzędzie startowym, ale popełnił błąd w ostatnim sektorze i ostatecznie zakończył kwalifikacje z ósmym rezultatem.

Do Q2 nie awansował natomiast Aleix Espargaro. Zawodnik Aprilii ostatnio notuje gorszy okres, przez co jego szanse na tytuł mistrzowski znacząco spadły.