MotoGP: Wielki powrót mistrza. Valentino Rossi wygrał w Assen!

Valentino Rossi wygrał wyścig o Grand Prix Holandii na torze Assen i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w klasie MotoGP od 2010 roku. Dopiero czwarty na mecie był lider mistrzostw świata, Dani Pedrosa.

Rafał Lichowicz

Valentino Rossi wystartował do wyścigu o Grand Prix Holandii z czwartego miejsca. Włoch szybko jednak poradził sobie z jadącym przed nim Stefanem Bradlem i przesunął się na trzecie miejsce. Nie tracąc ani chwili dziewięciokrotny mistrz świata postanowił pójść za ciosem i na kolejnych okrążeniach gonił szybkie Hondy. Na czwartym kółku minął Marca Marqueza. Dwa okrążenia później wyprzedził Daniego Pedrosę i objął prowadzenie, którego nie oddał aż do mety.

Drugie miejsce Marqueza pozwoliło młodemu Hiszpanowi poprawić swoją sytuację w mistrzostwach świata. 20-latek znalazł się na mecie przed bardziej doświadczonymi Dani Pedrosą i Jorge Lorenzo dzięki czemu zmniejszył stratę do rodaków w klasyfikacji generalnej.

Na wielkie brawa zasługuje również Lorenzo. Hiszpan, który jeszcze w piątek miał operowany złamany obojczyk, startował do wyścigu z dwunastej pozycji, aby ostatecznie zakończyć zawody w Holandii na piątym miejscu.

Zwycięstwo w Assen było dla Valentino Rossiego jubileuszowym 80 w kategorii MotoGP. Włoch wygrał także po raz pierwszy po powrocie do Yamahy. Ostatni raz triumfował w królewskiej kategorii w 2010 roku na torze w Malezji.

Jesteś kibicem sportów motorowych? Mamy dla Ciebie nowy fanpage na Facebooku. Zapraszamy!

W klasie Moto2 drugie zwycięstwo z rzędu Pola Espargaro. Hiszpan na motocyklu Kalex wyprzedził po zaciętej walce Scotta Reddinga. Brytyjczyk zachował pozycje lidera kategorii Moto2 mając 30 punktów przewagi nad Espargaro. Trzecie miejsce i drugie w swojej karierze podium, wywalczył w Assen Szwajcar, Dominique Aegert.

Po emocjonującym wyścigu w klasie Moto3 zwyciężył Luis Salom. Dla młodego hiszpańskiego kierowcy była to trzecia z rzędu wygrana po wcześniejszych triumfach we Włoszech i Katalonii. W Assen Salom pokonał swojego najgroźniejszego rywala Mavericka Vinalesa tuż przed ostatnią sekwencją zakrętów.